Adoptujte slepici! Slepičí aktivista bojuje o to, aby ptáci z velkochovu neskončili na jatkách

5. listopad 2015

Jako manažer chtěl změnit svět. Podařilo se mu to ale v úplně jiné sféře. Jeho koníčkem se stala záchrana slepic z velkochovů, kde žijí v nelidských podmínkách. Založil webové stránky a slepicím hledá nové majitele a nové domovy.

Petr Dobrý má sám problém s tím, čím vlastně je. Pracoval na manažerské pozici. „Začal jsem po revoluci v zahraniční firmě a věřili jsme, že změníme svět.“ Pak ale zjistil, že ho práce nenaplňuje, a tak se rozhodl pro radikální změnu.

Podivný koníček

Záchrana různých živočichů se stala jeho velkým koníčkem. Po čase zjistil, že slepice žádné ekology a ochránce nevzrušují. Ptal se sám sebe proč, když to jsou zvířata jako každá jiná. „Tak s nadsázkou říkám, že ty slepičky na mě tak trochu zbyly,“ usmívá se Petr Dobrý.

Čtěte také

Slepičí život = jepičí život

Mají se slepice z velkochovů opravdu tak špatně? „Vlezte si do telefonní budky, vezměte si tam devět kamarádů a žijte tak 16 měsíců. Tak nějak by se to dalo zjednodušit,“ vysvětluje Petr Dobrý.

Slepice dnes žijí natěsnány v klecích po 10 a každá z nich má pro sebe prostor trochu větší, než je formát A4. „Nemůže ani roztáhnout křídla. Může jen pít, jíst a snášet. Po 16 měsících, kdy na několik týdnů poleví ve snášení, tak je pro velkochovy nerentabilní a za odměnu ji pošlou na jatka.“

Podmínky adopce

Když projekt Slepice v nouzi spustil svůj web, přišla objednávka na 5000 slepic. „Máme tam informace o tom, co obnáší mít slepice, a registrační formulář pro lidi, kteří mají zájem slepice adoptovat.“

Lidru Libotenice - rozšířený klecový chov

Slepičí záchranář přiznává, že si naivně myslel, že velkochovy budou rády, když slepice nepůjdou na jatka. Opak se ukázal pravdou. „Nechtějí s námi spolupracovat, protože ukazujeme to, co by mělo zůstat skryto, tj. podmínky chovu v klecích.“

IQ v normě

Spousta lidí tvrdí, že slepice jsou hloupá a tupá zvířata. Petr Dobrý ujišťuje, že to není pravda. „Slepici naučíte během hodiny tři barvy a tři tvary. Je to zvíře jako každé jiné.“ To znamená, že se umí radovat i truchlit. Pozná „svoje“ lidi a dokáže být i přítulná. Všechno záleží na tom, jak se k ní člověk chová.

Jak poznat dobré vejce

Když potřebujete vajíčka, jdete do supermarketu a koupíte si je. Na krabici uvidíte nejčastěji trávu a sluníčko, ale můžete si být skoro jisti, že slepice, které je snesly, trávu a slunce v životě neviděly. Poznat to ale lze.

Na všech vejcích je dlouhé razítko plné čísel. Čím vyšší je první z nich, v tím horších podmínkách byla slepice chovaná, vysvětluje Petr Dobrý. „Trojka jsou slepice z klecových chovů, dvojka jsou z halových chovů, jednička je chov na volno a nula je biochov.“

Petr Dobrý

Jak žijí slepice v halách? Jak je doma správně chovat? Musí se ke slepicím pořídit kohout? Jak jsou náročné na chov? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: Tereza Stýblová , eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...