Adolf Born, rytíř českého umění a literatury

1. duben 2011
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Adolf Born

Jedním z nejlepších, českých výtvarníků je bezesporu umělec Adolf Born. Páteční (1. dubna) rozhovor s ním vedla moderátorka Stanislava Lekešová.

Malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, přítel zvířat a obdivovatel Rakouska-Uherska. To je jen malý výčet, který může charakterizovat Adolfa Borna. Rodák z Českých Velenic se považuje za emigranta pobývajícího v Praze, i když z místa svého rodiště se odstěhoval již v dětství: „V Praze je totiž víc Moraváků a přistěhovalců, než rodilých Pražáků. Proto se řadím spíš k nim.“

Rodiče úspěšného malíře zprvu pro své dítě plánovali budoucnost zcela jinou. Jejich snem bylo, aby se stal lesním inženýrem, čemuž prý Adolf Born dodnes zcela neporozuměl: „Oni na mě nevyvíjeli žádný nátlak a já jim za to jsem vděčný. Nebyli ale úplně rádi, že jsem se dal na malířství. Představovali si takové postarší pány, kteří chodí po restauracích a prodávají své obrazy.“ Tak vzpomíná výtvarník na období před nástupem na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kde vypiloval své výtvarné umění.

Z vernisáže: Adolf Born

Zeptali jsme se hosta, co je tím pravým důvodem jeho zájmu o rakousko-uherskou monarchii: „Aniž by jsme si to uvědomovali, bylo to období naší historie, ve kterém jsme se jako národ stali právoplatným členem Evropy. Ne jako dnes. Neustále se s tím setkávám na svých cestách, že nás řadí spíše k východu. Takové „nálepky“ se asi už nikdy nezbavíme.“ Zajímavé je, že A. Born přirovnává ČR k Turecku, co se týče mentality občanů i charakteru. Istambul je také místo, kam rád cestuje, i když prý vždy jenom na chvíli.

„Vždycky jsem miloval bajkaře. Ať už to byli Ezop, La Fontaine nebo ruský Krylov. Líbilo se mi, že si pomocí bajek šlo dělat legraci z vrchnosti a ze šlechty. Já trik bajkařů používal za minulého režimu poměrně často.“ Zmínili jsme, že malíř dostal za ilustrace Jean de La Fontaina Řád čestné legie. Jeho ilustrovaná kniha se stala jednou z neprodávanějších na pultech francouzských knihkupectví. Z animované tvorby přišla řeč na snímek Ze života ptáků - toho si umělec považuje nejvíce. Dnes již kultovního Macha a Šebestovou ani nemusíme připomínat.

Adolf Born

Přítelem snad každého člověka je pes. V rodině Bornů to jsou knírači, kteří neodmyslitelně patří k domácností už po několik generací: „V naší rodině má pes stejná práva jako ostatní. Ovšem je to mazané zvíře a občas svého postavení zneužívá,“ tak charakterizuje svého domácího mazlíčka A. Born a vzpomněl i papouška, o kterého se stará posledních několik let.

Více si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru se Stanislavou Lekešovou...

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová