9 mýtů o financích aneb Osobní rozpočet

20. červenec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jak sestavit rodinný rozpočet, č. 2

Až 57 % Čechů si rozhodně neláme hlavu s nějakým sestavováním vlastního rodinného rozpočtu. Vyplývá to z velkého národního testování finanční gramotnosti. To je ale cesta do pekla.

„Většina lidí má tendenci své příjmy nadhodnocovat, přesně naopak to ale máme s výdaji. Ty totiž doslova přeceňujeme,“ říká Eva Krhovská lektorkou a členkou realizačního týmu projektu Finanční gramotnost do škol, který je jednou z klíčových aktivit yourchance.cz.

Mýtus 2: Rodinný (osobní) rozpočet rozhodně nepotřebuji

Jak si sestavit rodinný rozpočet? Třeba tak, že si spočítáte denní útratu za jídlo, pak ji vynásobíme počty dnů v měsíci. Neměli byste ale zapomenout třeba na krmení pro své domácí mazlíčky, nebo výdaje na dárky blízký. Dohromady by váš rozpočet mohl mít i 20 položek. Můžete na to jít i jinak a se svým rozpočtem dále růst. (Podrobný postup najdete v audiozáznamu pořadu.)

Otázka č. 2:
Představte si, že se na Vás obrátí vaše dospívající dcera nebo syn s žádostí o radu. Má za úkol rozhodnout o pravdivosti nebo nepravdivosti několika tvrzení a argumenty podložit každé ze svých rozhodnutí:
Auto je v rodinném rozpočtu investice.
Diskusní snídaně s podnikateli není podle Kiyosakiho principů výdaj, ale investice.
Dům je vždy výdajová položka v domácím rozpočtu.

Soutěž 9 mýtů o financích

Každý týden zveřejníme novou soutěžní otázku. Správnou odpověď odešlete do týdne po našem čtvrtečním vysílání! Odpovídat můžete přímo v našem formuláři, nebo si otázku vytisknout a poslat klasickou poštou na adresu Český rozhlas Dvojka, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. (Počítejte ale s prodlením, které má pošta na doručení!) Třetí možností je formulář nascanovat a poslat mailem na adresu odpoledne@rozhlas.cz. Odpovědi označte zkratkou 9M (tedy 9 mýtů o financích).

Čtěte také

Taky můžete nakreslit komiks, natočit krátké (maximálně tříminutové video)! To ale musíte vložit na svůj youtube nebo facebook a poslat jen odkaz (najdete přímo ve formuláři).

Co můžete vyhrát?

Ze správných odpovědí vybereme každý týden 3 z vás! A co můžete vyhrát? Cenou je knižní set Prima život. A ten, kdo se bude chtít zapojit i do velkého finále na konci léta, může si stáhnout soutěžní arch a všech devět odpovědí poslat najednou (výše uvedeným způsobem).

Deset finalistů pak v polovině září pozveme na osobní setkání s hosty pořadu, a nejen to. Soutěž se dále řídí Pravidly soutěží Českého rozhlasu Dvojky.

Spustit audio