5. května vysíláme (živě) koncert k 60. výročí zahájení čs. vysílání Rádia Svobodná Evropa

5. květen 2011

Zveme k poslechu slavnostního koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu v pražské Valdštejnské zahradě, který Dvojka ČRo vysílá živě 5. května od 19:30 hodiny.

V květnu 1951, tedy před 60 lety, zazněly v éteru první tóny znělky Rádia Svobodná Evropa a začalo vysílání československé redakce. Jedním z prvních, kdo z mnichovské centrály promluvili k posluchačům do vlasti, byl publicista Ferdinand Peroutka. Parafrází jeho slov byla započata kapitola našich dějin, ve které má jeden svobodný hlas, jedno svobodné rádio, nesmírnou cenu pro samotnou podstatu svobody.
K 60. výročí zahájení československého vysílání Rádia Svobodná Evropa přichystali Český rozhlas, Radio Free Europe/Radio Liberty, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze a další partneři soubor akcí, které různými způsoby přinášejí jak ohlédnutí za minulostí, tak tolik potřebnou aktualizaci tématu svobody slova.
Nad celoročním projektem s názvem „Svobodně“ převzali záštitu premiér České republiky Petr Nečas a premiérka Slovenské republiky Iveta Radičová. Nad akcemi v Senátu Parlamentu ČR pak 1. místopředseda horní komory českého parlamentu Přemysl Sobotka.
Slavnostní koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu ve Valdštejnské zahradě zakončí hlavní květnovou část oslav tohoto výročí.
Pod taktovkou dirigenta Petra Vronského zazní Symfonie č. 9 e-moll „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka a „Rapsodie v modrém“ Georgea Gershwina se sólistou Janem Simonem. Slavnostní večer živě přináší Dvojka Českého rozhlasu ve čtvrtek 5. května od 19:30.

Jste srdečně zváni.

Rádio Svobodná Evropa, tecnická centrála, Mnichov

Podrobnosti o dalším slavnostním vysílání Dvojky ČRo po celý 5. květnový den najdete v sekci Týden ve vysílání, resp. přímým klikem na stránky www.rozhlas.cz/praha/tyd_vysilani_ctvrtek.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.