3D tiskárny do každé rodiny

25. leden 2014

Dnes je ještě název článku velmi předčasný. Ale za dvacet, možná za deset let, mohou být 3D tiskárny v domácnostech stejnou samozřejmostí, jako mikrovlnná trouba.

Nové technologie se na nás valí z mnoha směrů. V oblasti tiskáren běžný uživatel v posledních dvaceti letech zaznamenal asi následující vývoj: pomalé, hlučné jehličkové tiskárny, na kterých se nikdo ani neodvážil tisknout obrázky; černobílé inkoustové tiskárny, které velmi zdatně a rychle nahradily psací stroje, barevné inkoustové tiskárny, kde ovšem uživatel na vytištění fotografie vyplýtval velkou část náplně… Dnes umí tiskárny vytisknout prakticky vše a ve výborné kvalitě. Samozřejmostí jsou multifunkční zařízení např. tiskárna, kopírka, skener, vše v jednom. Za málo peněz hodně muziky. Až máme dojem, že nás tiskárny nemají čím překvapit. Ale mají! Stačí přidat třetí rozměr a vydat se do prostoru.

Nápad na prostorový tisk pochází z osmdesátých let, ale pojem 3D tiskárna se ujal až po patentu Massachusettského technologického institutu z roku 1993. Rozvoj přišel po roce 2003, kdy vypršely licence některých patentů souvisejících s prostorovým tiskem. Dnes si může 3D tiskárnu koupit každý, i když pravda, movitější zákazník - ceny 3D tiskáren začínají na úrovni několika desítek tisíc korun. Pro hromadnou výrobu mnoha tisíc kusů ovšem prostorové tiskárny nejsou, jejich síla spočívá především v možnosti kusové výroby. Stačí mít v počítači prostorový model nějakého předmětu a tiskárna ho vytiskne. Děti si mohou vytisknout své oblíbené pohádkové postavy, rodiče třeba nádobí do kuchyně dle vlastního návrhu. 3D tiskárny jsou velkým příslibem do budoucnosti.

Meteor s premiérou 25. ledna vysílal o 3D tiskárnách reportáž Marka Kuchaříka. Během ní vznikla na 3D tiskárně píšťalka. Prohlédněte si naši fotogalerii a video.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...