36. Ferdinand Peroutka. Novinářská legenda a muž Přítomnosti
Ferdinand Peroutka patřil k nejvýraznějším novinářům první republiky. Muž, zpodobňovaný na dobových fotografiích jako zamyšlený elegán s dýmkou, se stal symbolem úspěšné žurnalistiky i hlasem nové Československé republiky. Svými texty dokázal srozumitelně a fundovaně přibližovat i ty nejsložitější otázky moderní demokracie.
Na svou hvězdnou chvíli si však musel počkat. Po vzniku republiky působil nejprve v deníku Tribuna, jehož šéfredaktorem byl Bedřich Hlaváč. Právě zde dostal Peroutka příležitost rozvíjet se jako publicista, kritik, ale především jako politický komentátor.
Kupujte na Radioteka.cz
Klíčové rozhodnutí Masaryka
V této době na něj upozornil tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk, jehož rozhodnutí brzy zásadně ovlivnilo Peroutkův život a zároveň stálo u zrodu jednoho z nejvýznamnějších periodik první republiky.
Masaryk poskytl na jeho vznik mimořádný finanční dar – jeden milion korun. Na konci roku 1923 tak stál mladý Peroutka na rozcestí, zda nabídku přijmout. Rozhodl se, že ano. Novému časopisu dal i jméno: Přítomnost.
Vedoucí projektu: Ondřej Nováček
Kreativní producentka a dramaturgyně: Kateřina Rathouská
Použitá literatura:
- Kosatík, Pavel: Ferdinand Peroutka – život v novinách (1895–1938). Paseka, Praha, Litomyšl 2003.
- Kosatík, Pavel: Ferdinand Peroutka – pozdější život (1938–1978). Mladá fronta, Praha 2011.
- Peroutka, Ferdinand: Budování státu I.–IV. Lidové noviny, Praha 1991.
- Holeček, Lukáš (ed.): Deníky Václava Tilleho II. Nakladatelství Lidové noviny, Masarykův ústav a Archiv AV ČR, Praha 2024.
- Hoffmeister, Adolf: Pátečníci očima Adolfa Hoffmeistera. Archiv časopisu Přítomnost:
https://www.pritomnost.cz/2021/07/19/patecnici-ocima-adolfa-hoffmeistera/
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka