17. listopad ve vysílání ČRo 2 - Praha

12. listopad 2009

Stará legenda praví, že až bude svatořečena Anežka česká, zavládne v Čechách pokoj a mír. Od okamžiku, kdy byl dán dceři krále Přemysla Otakara I. přívlastek "svatá", uplynulo 20 let. Stejná doba uplynula i od okamžiku, kdy jsme se stali svobodnými.


Je až s podivem, jak se pověst vyplnila. Za pouhých 5 dní od kanonizace se v Praze sešlo jedno s největších shromáždění, které naše zem za svou několikasetletou existenci zažila. U převratu, který svrhl 41 let panující komunistickou vládu, byli i Michal Horáček, Václav Malý, Zdeněk Lukeš či Šimon Pánek. Nejen je uslyšíme ve svátečním Dobrém jitru, které moderuje od 5:05 hodiny Vladimír Kroc.

Jedním z projektů ČRo 2 - Praha k výročí sametové revoluce je cyklus Galerie 20. Jde o spojení 20 let od listopadových událostí a 20 portrétů osobností, kterým se po revoluci v r. 1989 změnil život. Již jsme slyšeli vyprávění např. Ivana Krause, Stanislava Komárka, Jana Pirka či Josefa Klímy. Souhrn těch nejzajímavějších postřehů z jednotlivých dílů nabídneme v hodinovém pořadu "Střípky z Galerie 20". Vysíláme jej po 8:05 hodině.

Galerie 20

20 let je doba, která si nutně říká o bilancování. Jaké pocity a nálady mají dnes ti, kteří byli 17. listopadu 1989 "u toho"? To se vydal zjistit redaktor Dan Moravec. Oslovil náhodnou skupinu lidí "podepsaných" pod tzv. sametovou revolucí. Pořad "My nejsme děti aneb 10 dnů, které otřásly Československem" začíná na ČRo 2 - Praha od 9:05 hodiny

Jak vnímají jednotlivé generace dobu před a po převratu? Zdena Fleglová a Jitka Borkovcová se budou ptát dětí z Dismanova rozhlasového dětského souboru na to, co prožívali jejich rodiče v dobách, o kterých se nyní učí jen v dějepisu. Očima dětí si připomeneme souvislosti a fakta, která zůstala stranou naší pozornosti. Pořad "Bylo jednou jedno" začíná po 10:30 hodině.

Pro odlehčení jsme zařadili do svátečního programu ČRo 2 - Praha zábavný pořad Nostalgické muzeum zábavy. I nadále se ale budeme "pohybovat v revolučních vodách". Hostem Ondřeje Suchého bude totiž novinář a spisovatel Karel Hvížďala. Vrátíme se s ním do 60. let, řeč bude i o jeho odchodu do Německa či o spolupráci s Václavem Havlem. Pořad začíná po 11:05 hodině.

Karel Hvížďala zamyšlený

Zdeněk Svěrák je jméno dobře známé jak u lidí dříve narozených, tak i u těch nejmladších. Jeho tvorba vyniká inteligentním humorem, vtipnou nadsázkou i břitkou ironií. My se s ním setkáme v pohádce s názvem "Kolo se zlatými ráfky", která navíc zaujme tím, že do ní autor nenápadně vpletl kritiku tehdejších poměrů. Po 13:05 hodině se v hlavních a vedlejších rolích představí herci Josef Kemr, Karel Heřmánek, Jiří Langmajer, Eva Horká či Boris Rősner.

Josef Kemr

"Vláda věcí tvých se k tobě zase navrátí..." Slova Jana Ámose Komenského, více ovšem známá z písně Modlitba zpěvačky Marty Kubišové. Dvě dekády měla zakázané veřejné vystupování. V té době zažila kolapsy, řadu zvratů, ale i radostí. Co všechno v tomto těžkém období prožívala a jaký pro ni byl návrat na hudební scénu? Nejen to uslyšíme ve 14:30 hodin ve vyznání, které natočila redaktorka Alena Kumstýřová. Pojmenovala ho jednoduše, "Marta".

Marta Kubišová

Je tomu již 70 let, kdy nacisté násilně vstoupili na vysokoškolskou půdu, zabili a pozatýkali elitní představitele našeho národa. Pořad "Start povolen!" Tomáše Černého tedy nebude zasvěcen událostem z roku 1989, nýbrž těm z počátku II. světové války. Dokumentární koláž příběhů a autentických záznamů z leteckých bitev v Anglii začíná po 15:30 hodině.

Operační místnost na duxfordském letišti byla renovována do stavu, v jakém ji znali i českoslovenští letci během bitvy o Británii. Na nástěnné tabuli je vidět číslo 310, které patřilo první československé stíhací squadroně  v Královském letectvu.

Dagmar Andrtová - Voňková, Vladimír Merta, Jaroslav Hutka. Tři písničkáři, ale také tři lidské osudy. Dvacet let žijí ve svobodné společnosti, ke které přispěli i vlastní měrou. Co "vidí" ohlédnou-li se zpět? ČRo 2 - Praha to poodhalí v půlhodinovém pořadu "20 let svobody očima písničkářů", který vysíláme po 16:05 hodině. Připravil Karel Vepřek.

Dagmar Andrtová-Voňková

Ferdinand Peroutka byl od svých 44 let vězněn v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Strávil zde 6 let, podstatné ale je, že přežil. Po skončení II. světové války se mohl opět věnovat demokratické žurnalistice, ke své práci přistupoval s důkladností, věnoval jí celý svůj život. Po únoru 1948 byl tehdejšímu režimu pochopitelně "na obtíž". Odešel proto do exilu, žil v Anglii a USA. Do českého povědomí vstupoval ovšem i nadále, a to prostřednictvím rádia Svobodná Evropa. Působil v něm 10 let. 20. dubna 1978 umírá, bohužel, v emigraci. Jeho odkaz ale zůstává. Každoročně se českým novinářům udělují Ceny Ferdinanda Peroutky a jeho podíl na vzniku samostatného Československa mu nelze odepřít. Jeho životní příběh poodkryje Pavel Kácha v pořadu Velké osudy. Premiéru vysíláme po 17:30 hodině.

Ferdinand Peroutka
autor: Pavla Kopřivová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.