10 let po povodních už zájem o informace z povodňových map klesá

7. srpen 2012

Před deseti lety zaplavila Česko velká voda. Jak se tato událost promítla do cen nemovitostí?

Bezprostředně po povodních klesly ceny nemovitostí v zátopových oblastech až o 30%
Dnes už povodně z roku 2002 nemají na ceny nemovitostí prakticky žádný vliv. Jen v případech místních kupujících, kteří v dané lokalitě povodně zažili, je častý tlak na cenu, obvykle usmlouvají i 10%.

Velké rodinné domy raději na kopcích
Všeobecně během jakýchkoli povodní klesá poptávka po lokalitách v blízkosti řek. „Lidé si začali uvědomovat rizika zátopových oblastí. Dříve chtěla spousta lidí bydlet u řek, dnes už zde spíše nakupují rekreační objekty. Velké rodinné domy mají raději na kopcích a dál od vody,“ vysvětlil Miroslav Jonáš, jednatel společnosti M&M Reality.

Po povodních nebyla v zátopových oblastech poptávka po nemovitostech v podstatě žádná
Lidé se těmto lokalitám jednoduše vyhýbali. Dnes už je situace jiná, nemovitosti v zátopových oblastech nekupují pouze lidé, kterých se povodně bezprostředně dotkly. Pro většinu poptávajících je ale dobrá dostupnost a atraktivita lokality důležitější. Někteří lidé však při výběru nemovitosti stále studují povodňové mapy, a pokud se jdou na nemovitost podívat, dopředu vědí, zda v dané lokalitě voda byla nebo ne. „Mám zkušenost z Neratovic s prodejem rodinného domu, kdy přišel pán a přesně věděl, ve kterých ulicích voda byla a ve kterých ne. Potom si vybral jeden z domů i kvůli tomu, že v ulici, v níž nemovitost stojí, nikdy voda nebyla,“ uvedl Miroslav Jonáš.

Trochu jiná situace je v Praze
Například do Karlína přišla voda poměrně pomalu a lidem, kteří bydleli od prvního patra výš, bylo v podstatě jedno, že mají vytopené sklepy. „Poptávka po pražských lokalitách v povodňových zónách se příliš nezměnila. I Pražané ale povodňové mapy sledují. Zajímají je především lokality jako Holešovice, Karlín, Braník, Modřany a Radotín. Pokud ale chtějí byt v centru, povodňové mapy neřeší,“ dodal Miroslav Jonáš.
Zájem o informace z povodňových map postupem času zaniká. Spousta lidí například spoléhá na to, že díky protipovodňovým zábranám je situace vyřešená. Ceny bytů jsou tak v záplavových oblastech srovnatelné s ostatními lokalitami.
Pro ty, kteří mají z nebezpečí povodní stále obavy, jsou řešením nové domy na pilotech. Tyto domy jsou určeny k výstavbě na pozemcích v zátopových oblastech.

autor: Michaela Rulíšková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.