Zemřela Kamila Moučková. „Když se ohlédnu za svým životem, mám čisto,“ řekla v posledním rozhovoru

24. listopad 2020

Legendární televizní a rozhlasové moderátorce bylo 92 let. V srpnu 1968 jako první ohlásila v ilegálním vysílání vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Po vyhazovu z televize mohla pracovat pouze jako uklízečka, servírka či prodavačka. Aktivně se angažovala v disentu a byla signatářkou Charty 77.

Jednou nahoře, jednou dole – život Kamily Moučkové připomíná tobogán, ale s tím, že „dole“ to bylo vždy na celé roky. Byla zubní instrumentářkou, herečkou. V roce 1952 začala v rozhlase, tehdy Československém, jako zpravodajská hlasatelka. Později připravovala úplně první Televizní noviny, které se začínaly vysílat v lednu 1957.

„Já tehdy půl roku pendlovala mezi rozhlasem a televizí. Dělala jsem to sama, dnes to dělají běžně ve dvou. Nebylo to tak jednoduché jako dnes. Nemohla jsem si odkašlat celých 20-25 minut, protože i šoty, které šly ze studia, jsem komentovala živě,“ vzpomíná.

Rozhlasové začátky

Dnes si asi také nikdo nedovede představit, že v 50. letech existoval v rozhlase cenzor. „Přišel vždy soudruh s velkým kulatým razítkem. Něco proškrtal, něco vynechal, dal razítko a až pak jsme teprve vysílali. Dnes to mají lidé v rozhlase rozhodně jednodušší. Mě ta profese strašně chytla. Můžu říct, že šlo asi o genetické zatížení. Můj tatínek byl původně žurnalista, než se stal vysokým komunistickým pohlavárem. Prý byl v té původní profesi velmi dobrý.“

Kamila Moučková

Jaký byl vztah Kamily Moučkové k otci, jak si máme dát dohromady její disent a otcovu komunistickou kariéru?

„Vychovávala mě babička-kulička. Jestli ve mně je něco dobrého, tak to mám od své babičky, která měla obrovitánské srdce. V 7 letech si mě vzali k sobě rodiče a já, asi steskem, onemocněla, tak si mě babička zase vzala k sobě do Jihlavy. Názorově, a nejen to, jsem se s otcem rozešla na jaře 1968. Ono to už zrálo déle, ale po jeho narozeninách, kdy jsme se strašně pohádali, to dozrálo. On to byl velký fešák, každá ženská se za ním ohlédla, byl hodně chytrý a jako dítě samozřejmě berete rodiče jako vzor. Já ale byla vůči tátovi názorově bezmocná a o to horší pak byl ten pád, kdy jsme se opravdu šíleně pohádali, já dostala pár facek a od té doby jsme se vůbec nestýkali. Právě od táty jsem také dostala stranickou knížku, v mých 18 letech. Otec byl tehdy krajský tajemník ÚV KSČ v Ostravě. Já ji vložila do šuplíku a od té doby nevytáhla, tedy až do roku 1968.“

Hořící keř

Co si řekli, když se po letech setkali? „První věc, kterou jsme si řekli, že se nebudeme už nikdy bavit o politice. V té době, asi 1,5 roku před jeho smrtí, už byl ale senilní. Vůbec jsme se neviděli, jinak bych jej musela asi zabít. Zejména poté, co prohlásil, že se Jan Palach upálil studeným ohněm. Já se za něj tak styděla.“

Otec Kamily Moučkové, Vilém Nový, významně figuroval v soudním procesu rodiny Jana Palacha. Ve filmu Hořící keř režisérky Agnieszky Holland se prý Kamila Moučková poprvé dozvěděla, že byl i přímo řízen sovětskou KGB. „Ten film je opravdu úžasný a strašně důležitý v dnešní době. A když jsem se to tam dozvěděla, tak jsem opravdu šla do kolen. Tušila jsem to, ale nevěděla.“

z filmové série Hořící keř

Ohlédnutí

Jak se dnes dívá na svůj život? „Jsem silný člověk, já se jen tak nenechám, já se opravdu nedám. A také jsem ve svém životě naprosto spokojená. Měla jsem úžasného chlapa, úžasné tři děti, na které jsem neskutečně pyšná. Nikdy v životě jsem od nich neslyšela výčitku za to, že nemohly studovat. Dnes jsem ráda sama a své lidi si najdu. Kupodivu se nestýkám se svými vrstevníky, raději jsem s těmi mladšími. Asi to bude znít divně, ale já si opravdu nepřipadám, že jsem stejně stará jako ti staříci, které potkávám v domovech důchodců. Vždy jim říkám, že nemají jen krmit holuby a čekat na smrt. Když se ohlédnu za svým životem, tak tam mám čisto. Nikoho jsem vědomě nepodvedla a ani neublížila. A to je báječný pocit.“

Více se dozvíte v záznamu rozhovoru, který Dvojka vysílala ve středu 3. dubna 2013.

autor: lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.