Hned vzápětí mi přišel dopis. Odkud se vzalo slovo zápětí?

8. listopad 2019

Vzápětí je příslovce, které vzniklo spojením předložky v- a podstatného jména zápětí. Toto příslovce může mít význam časový nebo místní. Časový význam je z hlediska dnešního užívání primární.

Jeho význam je jasný, tedy hned poté, ihned po nějakém jiném ději. Druhý význam je místní, který se dnes už nepoužívá. Můžeme ho ale nalézt třeba v románu Ztracený život, který napsal Gustav Pfleger Moravský. V něm píše, že „celé oddělení vojska přišlo do dvojího ohně. Kartáče drobily řady útočníků ze zápětí, zpředu sršely koule z tvrze.“ Na tomto příkladu je vidět, že slovo zápětí existovalo, ve významu, že někdo na ně útočil zezadu, z pozic umístěných za jejich patami. Proč se tedy neříká zápatí? Vysvětluje jazykovědec doc. RNDr. Karel Oliva.

autor: Jan Rosák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.