Vladimíra Dvořáková: Pro ruskou propagandu byl Zemanův projev velmi důležitý. Tady nejde o knoflíkovou válku. I když GRU u nás nepotřebovala Jamese Bonda

27. duben 2021

„U nás si lidé velice často myslí, že dezinformace a propagandistická válka probíhá jenom tak, že se dávají falešné zprávy o někom. Cíle jsou ale většinou trochu jiné,“ varuje politoložka.

Ministr vnitra Jan Hamáček včera popřel slova prezidenta Miloše Zemana o dvou vyšetřovacích verzích výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. V kauze existuje jen jedna verze, spojená s pohybem příslušníků jednotky 29 155 ruské vojenské zpravodajské služby GRU.

Co prezident může vědět?

„Upřímně řečeno, moc tomu nerozumím,“ přiznává v pořadu Jak to vidí... politoložka Vladimíra Dvořáková. „Hovořit o vyšetřovacích verzích je dost odvážné. Protože vyšetřování provádí policie, dozoruje to státní zástupce a nikdo jiný další k informacím nemá přístup.“

„Jiná věc jsou informace tajných služeb. Ty nevyšetřují případ z hlediska kriminálního, ale mohou upozorňovat na to, jací lidé se tu pohybovali, jestli je tu nějaké podezření a podobně. Tyto informace si prezident může kdykoli vyžádat a dostává je v detailu, protože jde o bezpečnost státu.“

Jak ztratit důvěru

Mluvčí Kremlu už ale včera s odvoláním na nedělní projev českého prezidenta prohlásil, že Česká republika bez důkazů obvinila Rusko, čímž napáchala mimořádnou škodu ve vzájemných vztazích.

Čtěte také

„Zvláště v situacích, kdy dochází k vyhrocení diplomatických vztahů s nějakou zemí, je důležité, aby u nás panovala shoda. Když se informace zpochybňují ze strany čelných představitelů, ukazuje to na velký problém. A znedůvěryhodňuje to Českou republiku jako takovou.“

„Z hlediska ruské propagandy to bylo velmi důležité. U nás si lidé velice často myslí, že dezinformace a propagandistická válka probíhá jenom tak, že se dávají falešné zprávy o někom. Cíle jsou ale většinou  trochu jiné: rozdělovat společnost, znedůvěryhodňovat postoje, ukazovat na jiné vlivy.“

Cíle ruské propagandy

„Ruská propaganda do jisté míry chce znejisťovat celou situaci kolem česko-ruských vztahů. Chce vyvolávat polarizaci společnosti. A tohle by měla být první věc, která by měla být důležitá pro vrcholné politické představitele. Jinak to působí tak, jak přesně ruská strana chtěla.“

„Rozdělovat společnost na základě informací, ke kterým nikdo kromě těch několika pár politických jedinců nemá přístup, je velmi jednoduché. Pak totiž dáváte obrovský prostor pro nejrůznější fámy,“ upozorňuje vedoucí Masarykova ústavu vyšších studií při ČVUT.

Čtěte také

„Ukazuje to, že česká politická scéna není jednotná v tom, jak vnímat české národní zájmy. Jak je schopná hájit bezpečnost České republiky. A zda její kroky jsou skutečně zdůvodněné, opodstatněné promyšlené. To znamená, zda funguje tak, jak by běžný suverénní stát měl fungovat.“

„Může to vyvolávat i obavy u spojenců, kdy není úplně jasné, co vlastně Česká republika hledá a o co se opírá v argumentech. Tady opravdu nejde o knoflíkovou válku, ale o věci, které jsou velice důležité i z hlediska světové politiky.“

GRU nepotřebovala Jamese Bonda

„Mě by ale také zajímalo, jestli zde ještě existují podobné muniční sklady a jestli jsou opravdu funkční mechanismy, které je ochraňují. Jak je možné, že se na našem území skladují zbraně, se kterými cizí státní příslušník potom obchoduje do další cizí země?“

„Měly by se udělat kontroly, jestli ještě něco podobného nehrozí. Protože, pokud tam byly útoky cizích agentů, tak k tomu opravdu nepotřebovali žádného Jamese Bonda. Jak jsem pochopila, bylo pravděpodobně velmi jednoduché se do toho areálu dostat. A to je něco, co by měla zároveň s tou zahraničně-politickou otázkou česká politika velmi silně řešit.“

Další témata rozhovoru: parlamentní a předčasné volby; exekuce; dluhová past.

Spustit audio

Související