Václav Postránecký hrál v pěti letech Smolíčka Pacholíčka. I když neuměl číst

Jak se budí princezny, S tebou mě baví svět, Černí baroni, Byl jednou jeden dům, Cirkus Humberto, to jsou jen některé z filmů a seriálů, kterými se Václav Postránecký zapsal do našich srdcí. Jaký byl ale začátek kariéry skvělého herce a bývalého prezidenta Herecké asociace?

Václav Postránecký začal hrát a zpívat v Dismanově rozhlasovém dětském souboru.

„Já jsem nikdy členem nebyl, mě přijali dodatečně až teď, vlastně v penzijním věku. Jako dítě mě za člena měli, ale já jím ve skutečnosti nebyl, protože jsem neprošel tou přijímací procedurou. Byl jsem takovým zvykovým členem, že mě tam často viděli, tak mě za svého brali. Díky tomu se taky stalo, že jsem v pěti letech hrál Smolíčka Pacholíčka, což bylo něco naprosto neuvěřitelného, protože jsem neuměl číst, musel jsem se to naučit nazpaměť.“

Ve věku 75 let zemřel po těžké nemoci Václav Postránecký

Václav Postránecký

Ve věku 75 let zemřel v úterý večer po těžké nemoci herec Václav Postránecký. Uvedl to mluvčí Činohry Národního divadla Tomáš Staněk. Postránecký byl dlouholetým členem činoherního souboru první české scény, věnoval se dabingu a známý je z mnoha filmových a televizních rolí. Diváci ho znají z filmových pohádek či oblíbených televizních seriálů, například Byl jednou jeden dům, Cirkus Humberto nebo Četnické humoresky.

Zahrál si i dětské role ve filmu a ve Vinohradském divadle. Po škole se vyučil zámečníkem v karlínské Tesle, ale osud ho zavedl do libereckého divadla, kde začal pracovat jako jevištní technik.

„Jako dítě jsem chtěl být samostatným umělcem. Malířem nebo sochařem. Že by mi do toho nikdo nekecal. Aspoň jsem si to takhle zpozdile představoval. Bohužel, i tito umělci jsou vydáni napospas všelijakým podržtažkům a jiným dobrákům.“

Hereckou kariéru začal ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.

„Do Slováckého divadla jsem vletěl jako velký suverén, protože už předtím jsem hrál velkou roli na Vinohradech. A to mi bylo těch sedmnáct. Naštěstí se mě ujali dva starší kolegové, kteří mě báječně vyléčili.“

Herec Václav Postránecký

V roce 1968 byl Václav Postránecký delegován jako vítěz soutěže Divadelních novin na studijní pobyt do Velké Británie. Anglii sice navštívil, ale díky srpnovým událostem ke studiu nakonec nedošlo.

Mezi jeho další angažmá patřily také Městská divadla pražská, Státní divadlo v Brně nebo pražské Národní divadlo.

„Ve Státním divadle v Brně jsem prošvihl představení. Bylo to takovým zajímavým způsobem. Byl jsem žádat o ruku své ženy její babičku, která na tom trvala, protože já jsem hrál ve filmu Bylo nás deset zlého desátníka Moravečka a bratr mé nastávající ženy byl zrovna na vojně. A ta babička říkala: ‚To je parchant, jak si můžeš vzít takovýho parchanta.‘ Ona si mě prostě ztotožnila s tou rolí.“

Radek Prokeš, Halina Pawlowská, Václav Postránecký, Jožka Šmukař a Oldřich Michlovský, společné foto těch, které v pořadu uslyšíme

Václav Postránecký se také bohatě uplatňuje v práci s hlasem, pro televizi například namluvil několik večerníčků, účinkuje v rozhlase a často i v dabingu, namlouval například Dustina Hoffmana nebo Anthonyho Hopkinse. Za dabing filmu Zločin v ráji obdržel v roce 2005 Cenu Františka Filipovského. Z jeho dalších ocenění stojí za zmínku cena Divadelních novin z roku 1968 za Jákoba v Gardavského dramatu Já, Jákob a cena Thalie z roku 1995 za roli Podkolatova v Gogolově Ženitbě.

Herecky se uplatňuje také v televizi a filmu. Hrál například ve filmech Po stopách krve, Jak se budí princezny, S tebou mě baví svět, Černí baroni, Kuky se vrací, v seriálech Byl jednou jeden dům, Cirkus Humberto, Četnické humoresky, Čapkovy kapsy.

autor: Stanislav Zdílna
Spustit audio

Související