Václav Cílek: Proč vám už neproprší dovolená?

29. květen 2018

Kam se podělo dříve převládající západní proudění vzduchu, které obvykle přinášelo vodu?

„Dřív bylo doopravdy víc západního proudění od Atlantského oceánu, tzn. to oceánské, zatímco dneska spíš pozorujeme posun ke kontinentalitě. Výsledky studií starých možná 20 let ukazují, že se poznenáhlu proměňuje větrná růžice Evropy,“ vysvětluje Václav Cílek.

Jižní tryskový proud

„To severozápadní nebo západní proudění sice stále převažuje, naštěstí, ale stále víc se uplatňuje tryskový proud, který jde jižněji od nás, točí se, zabírá někdy severní část Afriky a vrací se sem. Narazí na Turecko, když to tak zjednoduším, ohne se nahoru a přichází jako jihovýchodní proudění.“

„Když zasáhne hodně hluboko na jih, tak s sebou přinese saharské počasí, a když zasáhne trošku výš přes Středozemní moře, přinese bouřky. Sebere tu vláhu nahoře. Je to pomaloučku neodhadnutelná záležitost, ale je to tak.“ Cílek odhaduje, že nám čím dál tím víc hrozí kontinentální klima.

Zrada tohoto léta

„Na to léto je to evidentní: vlny veder, vlny sucha. Zrada tohoto léta může být v tom, že je dlouhodobý, i když velmi neurčitý trend, že první půlka vegetačního období je suchá a druhá je vlhká. Nevím, jestli k tomu dojde, ale nepřekvapilo by mě, kdyby druhá půlka léta byla deštivější.“

„Když si vezmete srážkové úhrny za poslední tři roky a srovnáte to s jinými třemi roky, tak jsme furt na stejné úrovni. Ale ty deště přicházejí jindy, jinak, víc koncentrovaně. A hlavně ta krajina ztrácí schopnost vodu zadržet.“

autoři: Václav Cílek , zis , rota
Spustit audio