Václav Cílek: Chod ročních období je určitě jiný, než býval

19. únor 2019

Proč máme čtyři roční období? A jak je lidé vnímali v minulosti?

„Ráno je mínus čtyři a odpoledne plus čtrnáct, ty roční období máme dopoledne zimu a odpoledne jaro, to zase není tak špatný,“ pochvaluje si na Dvojce geolog Václav Cílek. „Je to takový poměrně optimistický. Ptáci se okamžitě rozezpívají, a protože je únor, zima se ještě vrací a možná se vrátí ještě několikrát.“

Počasí přestáváme rozumět

Platí ale ještě, že máme čtyři roční období? Dnes většinou jdeme z kožichu rovnou do plavek. „Je to tak, že počasí nás překvapuje, bude překvapovat, že mu přestáváme rozumět a že ten tradiční chod ročních období je určitě jiný, než býval. Je právě víc rozkolísaný, je víc nerovnoměrný a snáz jde z extrému do extrému.“

Lidé znali individualitu ročních období

Logo

„Roční období. To bylo skvělý téma zejména v renesanci a baroku. To se prostě malovalo neustále, skládala se na to hudba, lidi byli učený rozeznávat individualitu ročních období. Že to není teplo a zima, ale že to je prostě jiný vítr, jiná nálada. Na tohle jsme úplně zapomněli,“ připomíná v pořadu Jak to vidí... Václav Cílek.

Proč máme čtyři roční období?

Proč vůbec máme čtyři roční období? „Někdy krátce po vzniku Země na ni dopadla poměrně obrovská planeta, asi o velikosti Marsu. Tahle planeta Theia se částečně odpařila a částečně vytvořila Měsíc, dneska se domníváme, že Měsíc tvoří zhruba z 80 %, ale ta planeta taky naklonila zemskou osu. Takže my vlastně ty roční období máme proto, že před 4,5 miliardami let se Země srazila s jinou planetou.“

Další témata rozhovoru: výkyvy teplot; Soros; kde se vzala voda na zemi; boj o vodu; vliv umělého zasněžování na vodní zdroje; proč máme čtyři roční období; vymírání hmyzu a změna zemědělství; umělá fotosyntéza; nadměrná konzumace vepřového masa a spotřeba energií v ČR.

autoři: Zita Senková , rota
Spustit audio

Související