Tomáš Halík: Nízká účast v evropských volbách? To je hanba!

28. květen 2014

Evropa nám dává a my jen bereme. Parazitujeme a nic nevracíme. Umíme si jenom stěžovat?

„Nejnižší účast vůbec byla na Slovensku. My jsme byli druzí. Čili bývalé Československo se tu projevuje jako země, která si není schopná uvědomit politickou zodpovědnost občanů,“ vypočítává Tomáš Halík.

Vinu přičítá i negativní propagandě, která se u nás pěstuje od dob Klausových. „V důsledku nezodpovědnosti těch, kteří nepřišli volit, a hlouposti těch, kteří uvěřili populistům a šovinistům, se Evropský parlament určitým způsobem kazí.“

Čtěte také

V Bruselu tak nově usedne třeba Petr Mach, „který se tam dostal na základě kampaně plné polopravd a lží. Jeho takzvané evropské nesmysly jsou věci, které vůbec neprošly Evropským parlamentem.“

Vítězství fašismu?
Jako úspěch bere Halík to, že u nás zvítězily především proevropské strany. Ne jako ve Francii. „Tam zvítězila vyloženě fašistická strana Le Penové. To jsou lidé, kteří hlásají rasistické a xenofobní myšlenky.“

Její populismus Halíkovi připomíná program Tomia Okamury, „jehož Úsvit naštěstí trošičku zhasíná. A lidé si uvědomují, že tudy cesta opravdu nevede.“

Odtékají tu peníze EU
Halík připomíná, že se Evropská unie, Evropský parlament dotýká života všech občanů. Zdůrazňuje šance, které nám Unie dala. A finance, které tu protekly na podporu všech oblastí. Od školství po opravu památek.

„Téměř každá vesnice dostala nejrůznější dotace. Bohužel velká část těch peněz byla rozkradena českými nezodpovědnými orgány.“

Evropský proces sjednocení je podle Halíka důležitý právě dnes. „Vidíme, co se děje v Rusku, kde znovu přichází ke slovu ty imperialistické plány, ten starý ruský mesianismus. Rusko dnes vyvíjí skutečně globálně nebezpečnou politiku.“

Jak Tomáš Halík využije peníze z Templetonovy ceny? Proč si muslimští intelektuálové rozumí víc s ním než s al-Káidou? Jaký byl vliv papeže na pád komunismu? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: Tomáš Halík , zis , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.