TIPY NA VÍKEND: Hrnčířské trhy v Berouně, Staročeské máje nebo Parní víkend v Lužné u Rakovníka

10. květen 2024

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Hrnčířské trhy v Berouně

11. – 12. 5.

Hrnčířské trhy v Berouně

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou zdobenou bílými přírodními motivy. V dnešní době se v Berouně staly tradicí každoročně pořádané hrnčířské a řemeslné trhy, na kterých najdete nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale i širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí.

Více ZDE

Staročeské máje

Folklorní festival Staročeské máje

Čtyřiadvacátý ročník poberounského festivalu Staročeské máje se koná celý květen na deseti místech poberounského a podbrdského kraje.

Největší středočeská přehlídka folkloru Staročeské máje se o víkendu (4.-5.5.) naplno rozjela a pokračovat bude i tento, tedy 11. a 12. května. V sobotu v Berouně, Mníšku pod Brdy, Hlásné Třebani a Vižině, a v neděli potom v obci Černošice-Mokropsy.

Více ZDE

Parní víkend v Lužné u Rakovníka

ČD muzeum Lužná - Šlechtična

V sobotu a neděli 11. a 12. května se mohou fanoušci železniční historie vypravit do železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka. České dráhy na tyto dny připravují Parní víkend, na kterém se návštěvníkům v plné kráse představí unikátní parní lokomotivy. Po oba víkendové dny pojede z Prahy do Lužné a zpět zvláštní historický vlak. Na víkendové akci v ČD Muzeu bude zahájen prodej nového pivního speciálu „Šlechtična“, jehož nákupem lidé podpoří opravu stejnojmenné lokomotivy.

Více ZDE

Veteráni na zámku Nelahozeves

11. května

Zámek Nelahozeves na Mělnicku

Zámek bude hostit další setkání fanoušků historických vozidel. Těšit se mohou na ukázku historických automobilů, motorek, bicyklů, vojenskou a hasičskou techniku a jiné stroje. Přihlášení účastníci si mohou prohlédnout zdarma zámek. Od 11 hodin se uskuteční závody šlapacích autíček a soutěže zručnosti. Komentovaný odjezd účastníků startuje v 15 hodin. Na nádvoří zámku bude akci doprovázet swingový orchestr Big Band Kralupy, ukázky dobových řemesel, malování na keramiku a občerstvení bohatého výběru.

Více ZDE

55. ročník Hudebního festivala Antonína Dvořáka

25. 4. až 4. 6. 2024

55. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka

Letošní ročník festivalu se svým programem hlásí k tématu roku, který byl vyhlášen Rokem české hudby. Toto výjimečné provázání celého roku s hudbou v sobě odráží nejen tradiční spojení našeho národa s hudbou, ale je zejména oslavou výročí řady předních českých skladatelů v čele s B. Smetanou, A. Dvořákem, L. Janáčkem, J. Sukem, B. Martinů a dalšími, jejichž životní jubilea spadají právě na rok končící čtyřkou (v případě půlkulatých výročí devítkou).

Projekt, který trvá už 55 let přibližuje v rozhovoru jeho ředitelka Albína Dědičík Houšková:

Rok české hudby byl poprvé vyhlášen před sto lety a koná se vždy v desetiletém cyklu. Program festivalu tato výročí odráží, nicméně programová skladba je velice pestrá a návštěvníci se můžou těšit na díla českých i světových autorů od doby baroka až po současnost, interpretovaná předními sólisty i ansámbly.

Jako každoročně festival myslí na děti a mládež – kromě operních představení a navazující výtvarné soutěže pro ně připravuje třetí díl populárního „Putování po stopách“, jehož devět zastavení bude letos věnováno slavným českým skladatelů. Pro studenty ZUŠ je připraven druhý ročník Interpretačního semináře, ve kterém se letos setkají s klavírním virtuosem Lukášem Klánským.

Tradiční Den s AD znamená nejen celou sérii programů v mateřských, základních i středních školách, ale také open air koncerty pro širokou veřejnost a doprovodný program v Domě Natura.

Více ZDE

Smetanovou stezkou 2024

různá místa středních Čech

Zámek Loučeň

Klub českých turistů představuje druhý ročník pěší trasy, která vás provede krásnou krajinou a zároveň vás zavede po stopách českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Akce nabízí čtyři různě dlouhé trasy pro všechny milovníky přírody a hudby.

**35 km: Lysá nad Labem – Milovice – Všejany – Jivák – Chudíř – Jabkenice – Loučeň**
Pro ty, kteří mají rádi výzvy a chtějí prozkoumat širší okolí, je tato trasa ideální. Povede vás přes malebná městečka a přírodní rezervace, přičemž si užijete nezapomenutelný pohled na krajinu.

**25 km: Mladá Boleslav – Chlum – Vinařice – Dobrovice – Jabkenice – Loučeň**
Střední varianta trasy je vhodná pro ty, kteří chtějí užít si pestrou kombinaci historie, kultury a přírodních krás. Města Mladá Boleslav a Dobrovice přidají do vaší cesty další zajímavé zastávky.

**11 km: Loučeň – Jabkenice – Chudíř – Loučeň**
Pro ty, kteří upřednostňují kratší výlet, ale stále chtějí zažít krásu přírody a historie, je tato trasa skvělou volbou.

**6 km: Okruh okolím Loučeně**
Ideální pro rodiny s dětmi nebo ty, kteří preferují kratší procházky. Tato trasa vás zavede do okolí Loučeně a umožní vám objevit krásy tohoto malebného regionu.

Výlet po stopách Bedřicha Smetany nabízí nejen fyzickou aktivitu, ale také možnost vnímat hudební dědictví velikého skladatele v kontextu nádherné přírody. Připojte se k této jedinečné akci a objevujte krásu českého venkova spojenou s uměleckým dědictvím.

Více ZDE

Výstava Kořeny

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Výstava Kořeny ve Sládečkově muzeu v Kladně

Svět kořenů je plný barev, příběhů a překvapení. Po překročení bludného kořene se zmenšíte a ocitnete se pod zemí, v půdě. Zažijete v tajemné říši kořenů to, co tu zažívá třeba krtek. A jak krtek vypadá doopravdy? Co má ve spíži a kdo s ním v podzemí ještě bydlí? Jak vypadají kořeny hodně zblízka, co dělají a s kým se kamarádí? Potkáte kořenové lupiče a podzemní zpěváky, mistry světa ve skoku vidličkou, i podzemní internet.

Zatímco děti budou tahat pohádkovou velikou řepu, dospělým výstava poodhalí, jaká tajemství odkrývají v půdě špičkoví čeští vědci. A než se děti vynoří z krtčí nory, můžete si v pohodlí v dámském a pánském koutku počíst o kořenech jedlých, pitných, krásných i vychytralých. Nakonec zjistíte, že bez fantazie se v podzemním světě neobejdete a že hranice mezi realitou a fantazií je tenká. Zkuste ji najít.

Po dobu trvání výstavy se můžete těšit na zajímavý doprovodný program.

Více ZDE.

Lidé odvedle

Neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem

Regionální muzeum Mělník

26. 1. 2024 9:00 – 27. 6. 2024 17:00

Úspěšná interaktivní Výstava „Lidé odvedle“ prezentuje život lidí s postižením interaktivní formou: návštěvníci o něm nejsou pouze informováni, ale mají možnost si jeho úskalí vyzkoušet na vlastní kůži.

Návštěvníci jsou zábavnou formou pozváni na skutečný výlet: od přípravy na cestu, přes orientaci v terénu a použití dopravního prostředku, až po zážitky z cest. V expozici nebude chybět např. model autobusu nebo temný tunel znesnadňující orientaci.

Lidé odvedle - neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem, výstava v mělnickému muzeu

Prezentace je připravena ve spolupráci s odborníky na danou tematiku a s lidmi se zrakovým, tělesným a sluchovým postižením.

Výstava přispěje ke snižování ostychu a odbourávání zábran v komunikaci při setkávání s lidmi se zdravotním postižením.

  • Naučíte se správně nabídnout a poskytnout pomoc.
  • Dozvíte se mnoho zajímavostí ze života lidí s postižením.
  • Vyzkoušíte si pomůcky jejich každodenního života.
  • Seznámíte se s různými způsoby dorozumívání s lidmi s postižením.
  • Pomocí simulací uslyšíte, jak slyší lidé se sluchovým postižením a uvidíte, jak vidí okolí lidé s očními vadami.
  • Vyzkoušíte si orientaci a pohyb v prostoru pomocí hole pro nevidomé a vozíku pro tělesně postižené.
  • Zažijete orientaci v prostoru pouze pomocí hmatu a sluchu.
  • Dozvíte se, jak lidé s postižením sportují a vyzkoušíte si jízdu na handbiku.
  • Prostě prožijete jeden báječný a velmi neobvyklý výlet

Více ZDE

autor: JMys | zdroje: Středočeská centrála cestovního ruchu , Kudyznudy.cz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.