Stanislav Zindulka: „Domů se má nosit světlo“

19. květen 2011

Herec s noblesou Stanislav Zindulka byl čtvrtečním (19. května) hostem magazínu „Je jaká je“ Dvojky Českého rozhlasu a Marie Retkové po 11:05 hodině.

Tzv. herec vlídné tváře a laskavého srdce před nedávnem (5. května) oslavil 79. narozeniny. Stále je ale aktivní a účinkuje v osmi inscenacích. K tomu píše knihu svých memoárů. Kde kdo by mu jeho vitalitu určitě mohl závidět. „Všechno mě stále strašně zajímá a největší hrůzu mám z představy, že sedím na lavičce a krmím ptáčky. Třeba k tomu ještě někdy dojde, ale zatím se k tomu nechystám,“ řekl Stanislav Zindulka. Svou lásku k hereckému oboru získal již v dětství. Vždy se chtěl podělit o své životní zážitky, zejména o to hezké, co cítí. A možnost přenést své pocity na diváky mu dalo právě herectví.

Stanislav Zindulka

„Měl jsem v životě mimořádné štěstí. Prožil jsem krásné dětství na Jilemnicku - Benecku, mám mimořádnou rodinu a našel jsem i úžasnou celoživotní partnerku. Víte, když se člověk vrací do klidného přístavu, kde má oporu a zázemí, kde najde i partnerskou trpělivost, tak je šťastný. Po vystoupení už samozřejmě bývám unavený a někde se musím odreagovat. Domů se má nosit světlo. Vy ho rozdáváte venku. Ale těm, kteří si jej zaslouží vůbec nejvíce, ho nedáte tolik, kolik by si zasluhovali. Měl jsem v životě velké štěstí na herecké partnery, na režiséry, na angažmá, na role, potkal jsem tolik báječných lidí, že kdykoli se mi přihodilo něco špatného, tak jsem vždy věděl, že si musím najít v životě světýlko a nemůžu tomu propadnout. Na druhou stranu, ač jsem člověk optimistický, nemůžu nevidět, že se celý svět řítí do nezáviděníhodných časů.“

Logo

Za svůj život ztvárnil stovky nejrůznějších charakterů. Které byly ty nejoblíbenější? Srdce mnoha diváků si získal především postavou "srágorky" Josefa Pumplměho nebo pošťáka a tatínka z televizního seriálu Vlak dětství a naděje. Televizní diváci si ho pamatují také ze Hříchů pro pátera Knoxe, z Bylo nás pět nebo Četnických humoresek. Hrál ve filmech Andělské oči, Báječná léta pod psa, Bumerang, Co chytneš v žitě nebo Hotýlek v srdci Evropy. Za úlohu důchodce Edy ve snímku Babí léto získal Českého lva. Loňské herecké prázdniny pak strávil na natáčení Odcházení, režijní filmové prvotiny Václava Havla. Podílet se na filmu Odcházení považuje za jednu z nejsvětlejších kapitol své práce před filmovou kamerou. „Na začátku jsem byl hlavně hodně pyšný, že jsem se mohl setkat s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Vlastní práce pak byla mimořádně radostná a probíhala v úžasné tvůrčí atmosféře. Režisér V. Havel byl vždy velmi dobře připraven, měl trefné poznámky a vůbec se nedalo poznat, že je to jeho první film. Zajímavé bylo, že se před každou svou poznámkou či připomínkou hercům téměř omlouval. Prostě: atmosféra a celý štáb spolupracovníků byl prostě skvělý. A tato radost se dostala i na plátna kin. Tento film jistě neskousne pasivní televizní koukač. Každý přemýšlivý divák si z něj ale něco odnese.“

Mezi kolegy, na které rád vzpomíná, patří jeho velký osobní kamarád Vlastimil Brodský. Točili spolu film Babí léto a tehdy se poprvé a bohužel i naposledy, spolu setkali i při práci. „Byl to film o přátelství. A proto, že šlo o skutečné přátelství, tak se to snad i promítlo do filmu. Byla to Bróďova labutí píseň, ač všichni víme, že labuť nezpívá. V tomto filmu ale Bróďa opravdu zpíval. Nesmím ale zapomenout na Stellinku Zázvorkovou a její nedostižné herectví. Neznám herečku, která by to byla takto schopna zahrát.“ Celé natáčení prý bylo plné pošťuchování a vzájemného „dobírání“. „Častovali jsme se invektivami a čím byly větší, tím jsme byli šťastnější.“ Např. to, že dva celoživotní kamarádi budou spolu hrát v Babím létě se S. Zindulka dozvěděl právě od V. Brodského, a to těmito slovy: „Tak kamaráde, konečně budeme spolu točit. Bohužel tam budeš sám, protože já už budu mrtvej.“

Stanislav Zindulka a Marie Retková

Pokud vás zajímá, jak má S. Zindulka rád rozhlas, v jaké roli jej můžeme dnes vidět v pražském Činoherním klubu nebo jestli by „vzal“ i zápornou roli, tak si poslechněte audiozáznam rozhovoru Dvojky ČRo.

(Audio najdete na začátku tohoto článku.)

autor: lup
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.