Stanislav Motl: Lída Baarová byla napojená na významnou antinacistickou rozvědku
Reportér, pátrací žurnalista, scenárista a autor desítek knih a dokumentů. Stanislav Motl odhalil 15 nacistických zločinců a přiměl k upřímnosti herečku Lídou Baarovou.
Lída Baarová je známá svým vztahem s Josephem Goebblesem. „Tehdy to nebyl zločinec,“ připomíná Stanislav Motl. „Nedávno jsem navíc zjistil její napojení na velmi významnou antinacistickou rozvědku. Říkám si, že je možná lepší tyhle věci nevědět. Najednou bych třeba zjistil, jak krutě se s ní naložilo po válce.“
Vciťuje se do válečných zločinců? „Historie je o psychologii. Objevil jsem člověka, který byl v Lidicích v popravčí četě. Zrovna když mi říkal, že byl zfanatizovaný, přišla jeho vnučka. A já si uvědomil, že kdybych jí řekl, co dělal její dědeček, zničil bych jí duši. To už není spravedlnost, ale pomsta vítězů, jak by řekl Simon Wiesenthal, kterého jsem dobře znal.“
Motl má specifickou metodu práce. Není ale nepřítelem internetu. „Jdu systémem knihovny a pamětníci. Je to pracnější, ale já se práce nebojím. Internetem se ztrácí schopnost analýzy a vcítění se do lidí. Jsem asi poslední, kdo tímhle způsobem pracuje. Jsem osamělý vlk.“
Jaké bylo jeho přátelství se Simonem Wiesentalem? Nepřál si někdy na některé věci nepřijít? Jaké bylo jeho setkání s pilotem, který sestřelil Antoina de Saint-Exupéryho? Jak významnou roli v jeho životě hraje náhoda? Existuje nějaká záhada, které nemůže přijít na kloub?
Související
-
U nacistických zločinců vždy zvažuju, jestli mám právo na jejich odhalení, říká Stanislav Motl
Za svůj život odhalil už 15 zločinců. Ale nejen je. Hledání příběhů a toho, „jak se to opravdu stalo“, ho prý obrovsky naplňuje.
-
Pavel Kosatík: Lída Baarová není silný osud
Spisovatel by mnohem radši viděl film o rodinách českých odbojářů. Upozorňuje taky na knihu, která náš ustálený obraz českého odboje převrací.
-
„Proti své vůli jsem se nepěkně zapletla do dějin.“ Příběhy slavných: Lída Baarová
S Martinem Trnavským a Zdenou Hadrbolcovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.