Richard Hindls: Podle nového rozpočtu by víc peněz z EU mělo plynout do jižních států. Jsou víc ohroženy

8. červen 2018

Nová pravidla rozpočtu EU stanovují postup po roce 2020. V Itálii se zároveň objevily hlasy o výstupu z eurozóny. Jak jsou reálné a může to mít dopad na ČR?

Po roce 2020 by podle nových pravidel rozpočtu EU mělo víc peněz plynout jižním členům Unie, jako je Španělsko nebo Itálie. „To je ten systém vyrovnávání a programového financování, který Evropská unie nabízí,“ říká ekonom Richard Hindls.

„Samozřejmě že to jižní křídlo je stále více ohroženo. To už trvá v podstatě od krize 2008. Zase na druhé straně úplně to jižní křídlo Portugalsko, Španělsko, Řecko nikdy nebyly ty nejvyspělejší země v Evropě.“ Hindls se brání tomu, že by bylo nějak rozhodující, která země je v eurozóně a která ne.

Euro není kritérium

„Jsou země, které mají euro a jsou vyspělé, jsou země, které mají euro a nejsou vyspělé, jsou země, které nemají euro a jsou vyspělé, a jsou země, které nemají euro a jsou nevyspělé. Ono takové zjednodušené vidění přes euro není úplně to pravé kritérium.“

„Je pravda, že pokud nemáte vlastní měnu, tak nemůžete třeba jejím oslabením dosahovat ekonomického růstu, protože jste závislí na síle eura v celém prostoru. Ale nemyslím si, že by tohle bylo tím hlavním prvkem toho, co se bude nebo nebude v ekonomice dít.“

Mrtví by byli na obou stranách

Právě v jednom z jižních států, Itálii, se ale ve volebních debatách i po nich objevilo téma odchodu ze společné měnové unie. „Ve volbách je teď vždycky silným tématem eurozóna, Evropská unie, migrace. Já si zase nemyslím, že by to šlo až tak daleko, že by se Itálie pokusila opustit eurozónu.“

Richard Hindls

„Když se to vezme ze všech stran, byli by mrtví na obou stranách. A to si uvědomuje i italská politická elita a nezdá se mi, že by ty výroky byly až tak reálné. Nemyslím, že Itálie půjde touhle cestou.“ Kdyby se ovšem situace vyhrotila, určitě by podle statistika měla dopad i na Česko.

„My jsme malá ekonomika a jakákoli větší turbulence v té okolní, evropské nebo světové ekonomice by určitě dopadla i na nás. Byť Itálie není naším největším obchodním partnerem, je nám velmi blízká, patříme do nějakého souručenství. Ale já nemyslím, že to dojde tak daleko, že Itálie vystoupí z eurozóny.“

autoři: Richard Hindls , zis , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.