Petr Sís: Knížky pro děti? Pravda, někdy je to komerční. Ale je to zodpovědná práce. A šíleně těžká
Je výtvarníkem, ilustrátorem a autorem knih pro děti, který se chtěl původně věnovat kreslenému filmu. Je známý po celém světě. Nejen v USA, kde žije a pracuje. Jeho poslední knihou vydanou u nás je Robinson.
„Dětské knihy mají být o nejosobnějších a nejdojemnějších příbězích. Snažím se apelovat na základní lidské principy,“ říká umělec, který je o důležitosti dětských ilustrací hluboce přesvědčený.
„To je jako ten Robinson. Obrázky, které člověk hltal jako dítě, tvoří jeho názor nejen na umění, ale i na svět. V tom je arogance spousty lidí, kteří si myslí, že kniha pro děti je něco jednoduchého. Pravda, někdy je to komerční, ale je to zodpovědná práce a je to šíleně těžký.“
„Můj sen by byl, kdybych do konce života vytvořil jednoduchou knihu, která by měla vliv na děti po celém světě bez toho, že bych něco vykládal nebo se staral o to, jestli se to prodá.“ Paradoxem je, že původně chtěl dělat kreslené filmy.
Osud rozhodl jinak
V 80. letech se právě kvůli animovaným filmům vypravil do USA a už tam zůstal. „Nebylo to plánované. Pozvali mě do Los Angeles, abych udělal film o olympiádě, která se tam měla konat, ale Sovětský svaz se ji rozhodl bojkotovat.“
Z tehdejšího Československa mu přišel telegram, že se má hned vrátit. „Ale já se rozhodl dodělat ten film.“ První zakázka, kterou pak za oceánem dostal, byla právě na dětskou knihu. „Od té doby je dělám, i když jsem je původně dělat nechtěl. Jsou to moje malé filmy.“
Za oceánem
V USA, kde žije, se ale setkává s problémy. „Když vyšla kniha o Darwinovi, řekli mi, že 2/3 lidí tam nejsou pro evoluci. Na to ale reagovali ti, kteří pro ni byli. Upoutal jsem pozornost a knížek se prodalo víc.“ Problém byl i s Kryštofem Kolumbem.
„My žijeme v osvětě, zatímco Amerika je plná přistěhovalců, kteří mají radikální názory,“ vysvětluje Sís. „To je ale se všemi knihami. Kdykoliv může někdo vystoupit a říct: Měl si tam mít víc holčiček nebo lidí s fialovými vlasy. Tak to prostě je.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.