Paní Olga a její děti. Příběh Židovky, která organizovala pomoc Židům v Terezíně

Před odvahou Olgy Klicperové, matky čtyř dětí, se dodnes tají dech. Pátrání Stanislava Motla poslouchejte do pondělí 1. dubna 2019.

Plynové komory, masové umírání. Takhle si dnes nejčastěji představujeme holokaust.  Méně se už ale hovoří o tom, že Židé byli také bojovníky. A nedali svou kůži nadarmo. Svou hru se smrtí rozehrála svého času i Olga Klicperová přímo pod kontrolou protektorátních úřadů. 

V naší vojenské jednotce, která bojovala na východní frontě, bylo alespoň zpočátku okolo 40 %Židů. Pouze o něco méně jich bylo mezi našimi vojáky na Západě. Židé, ti vůbec nejstatečnější, působili také v domácím protinacistickém odboji. I když si dobře uvědomovali, že je v případě dopadení nemůže čekat nic jiného než smrt.

V pořadu hovoří Marta Neužilová a čtou se úryvky z knihy Stanislava Motla Cesty za oponou času.

Účinkuje: Libor Vacek
Autor pořadu: Stanislav Motl
Premiéra: 4.3.2019

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.