Ottův slovník naučný obsahuje 180 tisíc hesel. Překonala ho až internetová Wikipedie

Ottův slovník naučný, někdy také zvaný Ottova encyklopedie, vycházel od ledna roku 1888 do roku 1909. Má sedmadvacet svazků a jeden svazek dodatků. Celkem obsahuje přes 180 tisíc hesel a pět tisíc ilustrací, dohromady má téměř třicet tisíc stran. Slovník s podtitulem Encyklopedie obecných vědomostí byl dlouhých sto let největší českou encyklopedií a až v první polovině jednadvacátého století ho v počtu hesel překonala česká verze internetové encyklopedie Wikipedie.

Pro monumentální dílo, které mělo zpřístupnit uživatelkám a uživatelům vědomosti a poznatky z nejrůznějších oborů, sestavil pražský nakladatel Jan Otto redakční tým, složený z předních zástupců české vědy, techniky a teologie. Na tvorbě velice podrobných hesel se nakonec podílelo přes tisíc odbornic a odborníků. Slovník se dočkal několika reedic a od konce 20. století existuje i v elektronické podobě.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Čenský , Jitka Novotná , Zuzana Ptáčková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.