O Karlu Smyczkovi si lidé občas myslí, že je podnapilý. Důvod je ale jiný

30. duben 2013

Na svém kontě má mj. legendární seriál "Bylo nás pět", film "Sněženky a machři" nebo pohádku "Lotrando a Zubejda". Úterním (30. dubna) hostem moderátorky Marie Retkové byl "ostřílený" režisér Karel Smyczek.

Nemoc mu nezměnila pohled na svět
Za pár měsíců spatří světlo světa jeho nejnovější seriál. I proto má Karel Smyczek v posledních týdnech napilno. „Jmenuje se "Špačkovi v síti času" a scénář k němu napsala Lucie Konášová. Bude mít celkem 16 dílů a protože je trochu sci-fi, natáčení se protáhlo.“ V průběhu filmování přišla špatná zpráva. Lékaři mu objevili rakovinu krku. „Hůř se mi mluví a občas si lidé myslí, že jsem podroušený nebo mám špatně udělané zuby. Bylo to těžké období, protože nikdo nevěděl kdy nebo jestli se vrátím.“ Během choroby si člověk často uvědomí mnoho věcí a přehodnotí svoje životní postoje. „Já nic zásadního nezměnil. Snad jen to, že při natáčení ještě více inklinuji k legraci. A taky už mě ve filmu tolik nezajímají smyšlené příběhy.“ Na radu lékařů ze svého života vytěsnil veškerý alkohol. I když jednou prý zhřešil a přiznal se pak svému lékaři. „Odpověděl mi, že z výčitek svědomí vznikají rakoviny. Z toho mi vyplynulo poučení, že člověk má buď hřešit s gustem, nebo se na to úplně vykašlat.“

"Bylo nás pět"
Karel Smyczek měl zjednodušenou práci na výběrů dětí do úspěšného televizního seriálu "Bylo nás pět": „Základní skupinu jsem si vybral v průběhu natáčení jednoho německého seriálu. Uvažoval jsem, kdo bude hrát Zilvara a vzpomněl si na Petra Čepka, kterého jsem miloval. Pak mi došlo, že on by byl příliš charismatický a démonický na to, aby se válel často opilý po zemi. A oslovil jsem Jiřího Pechu. S otcem Bajzou to bylo podobné. Všichni si byli jisti, že to bude Viktor Preiss nebo Josef Abrhám. Ale já si řekl, že Oldřich Navrátil se víc hodí do kšeftu. Maminku měla hrát Libuše Šafránková, kterou miluju spoustu let a nic jsem s ní dosud nenatočil. Odmítla s tím, že rolí maminek už má za sebou spoustu a nemůže mi nabídnout nic nového. Mně se zhroutil svět. Uvědomil jsem si, že by ji mohla nahradit Dagmar Veškrnová. Když si poprvé posadila na klín svého seriálového syna a já viděl ty jejich nosánky, bylo rozhodnuto.“

Logo

Děti musí mít ctižádost
Jak režisér zjistí, že by se mu konkrétní dítě hodilo do filmu? „Je to o pocitu. Ale v zásadě jde o to, že i naprostý laik pozná, které děti jsou živé. U dětských herců ale velmi záleží na tom, aby je to bavilo. Musí mít výdrž a chuť být dobrý. Většinou se to odráží i na plátně. Důležitá je také spolupráce rodičů a školy.“ Jak je Karel Smyczek motivuje? „Točí se mnoho hodin a já je musím emocionálně naladit na každý záběr. Předehrávám jim. Dělám to dokonce i s dospělými, protože nevidím zásadní rozdíl mezi dětským a zralým hercem. A nedělám to pro výraz tváře, ale kvůli aranžmá. Chci, aby to celé vyznělo tak, jak jsem si to vymyslel. Ušetřím tím spoustu vysvětlování.“

Více se dozvíte, pokud si poslechnete audiozáznam (u článku nahoře) rozhovoru s moderátorkou Marií Retkovou.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.