Někomu nebe, někomu peklo. Tragický příběh Kounicových kolejí v Brně

Umělecký truhlář z Mnichova, který se stal katem. Syn hospodského z moravské Stínavy, jenž se vydal na duchovní dráhu kněze. Dva příběhy, které se protínají v kulisách brněnských Kounicových kolejí. Poslouchejte měsíc po odvysílání na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Autor: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
Premiéra: 15. 2. 2021

V letech 1941 až 1945 stihla vraždící komanda SS popravit v Kounicových kolejích v Brně na osm set mužů a žen. Některé odhady však mluví o tom, že popravených, vlastně zavražděných, tu bylo okolo 1300. 

Dva rozdílné osudy rozdělené válkou

Logo

Jeden muž, o kterém dnes v dokumentu bude řeč, se jmenoval Michael Kneissl. Velitel strážního praporu SS Bőhmen und Mähren. Druhý muž byl Adolf Tesař.

První měl rád uniformy a rovněž pocit moci nad druhými. Druhý, venkovský duchovní, hledal smysl života v pomoci bližnímu.

V čase nacistické okupace pochopil, že musí více než kdy jindy šířit  naději a víru. Pochopil ale také, že za svou ohroženou zemi musí bojovat. A tak se vydal na cestu smrti. Na cestu, na níž ho čekali kati.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.