Na jevišti vás přejdou všechny bolesti. Je to štěstí a dar, říká Miloň Čepelka

18. prosinec 2018

Miloň Čepelka není jen cimrmanolog, je i básník, prozaik, textař, herec a moderátor. To, že je vnímaný především jako člen Divadla Járy Cimrmana, ho ale vždycky mrzelo.

„Čím víc toho člověk dělá, tím víc by se měl zamýšlet nad tím, dělá-li to dobře a jestli by méně nebylo více. Na druhé straně si uvědomuju, že díky Cimrmanům se o mě ví,“ říká v rozhovoru s moderátorem Vladimírem Krocem a připouští, že Divadlo Járy Cimrmana je už půl století žádaným a ceněným artiklem. „Na začátku to tak divoké nebylo, ale teď už se to říct dá.“

Za tu dobu rozdalo lidem spoustu smíchu a radosti. „Ono je to oboustranné: oni se smějí nám a my máme radost, že se můžeme smát na ně,“ říká Miloň Čepelka a přiznává, že na jevišti často i přes svůj věk řádí jako tajfun. „Jeviště je zkrátka prostor nevyzpytatelný, kouzelný a magický. Tam vás přejdou všechny bolesti. Je to nevýslovné štěstí a dar. Člověk nemůže děkovat dost silně.“

autoři: Vladimír Kroc , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.