Meteor o neutrinovém obrazu, skřivanech a elektrických roztočích

1. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Využívají roztoči elektrické pole? | Foto: Shutterstock

Meteor 1. 3. 2025

Poslechněte si:

  • 01:12 Neutrinový obraz Galaxie
  • 11:15 Proč jsou skřivani poslové jara?
  • 20:00 První vodíková puma
  • 25:22 Jak nás mate průměrná rychlost?
  • 37:25 Využívají roztoči elektrické pole?
  • 45:23 Jak sova houká?

Hovoří astrofyzik Petr Kulhánek, zoolog Jan Andreska nebo matematik Mirko Rokyta. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Co sova ví? Jennifer Ackermanové nakladateství Kazda čte Dana Černá.

Neutrinový obraz Galaxie

Galaxie Mléčná dráha

Astronomové mají naši Galaxii prozkoumanou podrobně ve viditelném světle, které umí detekovat i lidské oko. Díky rozvoji techniky se k tomu přidala další pásma elektromagnetického vlnění: dlouhé radiové a infračervené a naopak krátké ultrafialové, rentgenové a gama.

Teď se ale rýsuje první mapa Galaxie sestrojená úplně jinak. Neutrina totiž nejsou částice záření. Co mapa ukazuje a jaká vesmírná tělesa na ní můžeme pozorovat? To popisoval prof. Petr Kulhánek z ČVUT v Praze.

Proč jsou skřivani poslové jara?

Skřivan polní

Skřivani jsou známí tím, že zpívají velmi brzy. Často ještě před východem slunce, dříve než většina ostatních ptáků. Už teď je možné jejich zpěv zaslechnout. Zejména skřivan polní začíná zpívat už velmi brzy na jaře. Často už v únoru nebo březnu, v závislosti na počasí.

Ostatně pranostika říká, že skřivan musí vrznout, i kdyby měl zmrznout.  Jenže s touhle pranostikou není něco v pořádku, jak potvrzuje zoolog Jan Andreska.

První vodíková puma

Výbuch atomové bomby

Onoho prvního březnového dne roku 1954 krátce po šesté ráno tak „v kostce“ proběhly veškeré exploze čtyř druhých světových válek nebo šestnácti set bomb, které srovnaly se zemí Hirošimu.

Člověk poprvé v historii získal reálnou možnost zničit libovolně velké území a v důsledku radioaktivního zamoření a následných klimatických změn dokonce ohrozit veškerý život na planetě. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.       

Jak nás mate průměrná rychlost?

Jak se vypočítá průměrná rychlost auta?

Když máme udělat z hlavy nějaký odhad, může se nám někdy dělat snadno a správně, jindy se necháme zmást. Pokud se v jedné jídelně snědlo v daném měsíci v průměru 50 kuřat denně a v jiné 100 denně, můžeme si být naprosto jisti, že průměrné číslo vypočítané dle údajů z obou jídelen dohromady, je 75 kuřat.

Jaká je ale průměrná rychlost auta, pokud směrem tam jelo průměrnou rychlostí 50 km v hodině a směrem zpět průměrnou rychlostí 100 km v hodině? Myslíte si, že to je 75 km v hodině? Není! Záludnosti průměrné rychlosti jsme probrali s doc. Mirko Rokytou, děkanem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Využívají roztoči elektrické pole?

Roztoč

Pro některé živočichy je schopnost vytvářet nebo využívat elektrické pole naprosto zásadní. Paúhoř elektrický dokáže vytvořit až 900 voltů. Ryby rypouni se dorozumívají slabšími elektrickými impulzy. A pavouci plachetnatky využívají statické elektřiny k letu vzduchem.

Vědci teď našli roztoče, kteří využívají elektrického pole k tomu, aby se přemisťovali z květu na květ. Prof. Jaroslav Petr popsal, jak chytře využívají el. pole a zároveň letu kolibříků.

Jak sova houká?

Puštík bělavý

Proč sovy houkají? Je jejich volání druhem řeči? Pokud ano, co jedna druhé sdělují? Co říkají spojencům, nepřátelům, partnerům a rodině? Volají některé sovy v duetu? Nebo se svými hlasy utkávají v duelu? Kdy začne mládě sovy houkat a jak pozná, že má začít?

Hodně otázek. Odpovědi na ně hledá kniha Jennifer Ackermanové s názvem Co sova ví? a podtitulem Nové poznatky o nejtajemnějších ptácích světa. Knihu v překladu ornitoložky Aleny Klvaňové vydalo nakladatelství Kazda a v Meteoru z ní čte Dana Černá.

Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.

autor: Petr Sobotka

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu