Lukáš Kovanda: Finanční kompenzace stresu seniorům od vlády? Stres přece prožívali všichni

1. září 2020

Senioři dostanou před Vánoci jednorázové přilepšení ve výši 5000 Kč jako kompenzaci stresu, který zažili během koronavirové krize. Co to říká o rozpočtové politice vlády?

„Já se musím pozastavit nad tím stresem. To mi přijde úsměvné. Samozřejmě že vím, že to pan premiér říkal. Já rozumím tomu, že senioři byli v sociální izolaci. Ale stres asi prožívali tak nějak všichni, ne?“ odpovídá otázkou ekonom Lukáš Kovanda.

Příjmy důchodců nebyly dotčeny

„Stres je obtížná kategorie. Nedá se to přepočítávat. Nedá se to měřit. Ale třeba průvodce turistů, kterému vypadl celý příjem, asi prožíval větší stres než důchodce, jehož příjmy nebyly nijak dotčeny,“ uvažuje host Zity Senkové na Dvojce.

Čtěte také

„Nechci soudit. Samozřejmě vím, že důchodci patří mezi ty ohroženější skupiny. Ale přijde mi úsměvné argumentovat stresem. Protože to je hrozně vágní kategorie, kterou nemůžete opodstatnit tak závažný krok jako rozdávání veřejných peněz.“

Nabízí se tedy otázka, jestli plní svůj účel třetí důchodový pilíř. „Já si myslím, že neplní. Je potřeba důchodová reforma. Kdyby byla důchodová reforma provedená, tak by možná nemuselo docházet k tomuto nedůstojnému přihazování.“

Zajistit si voliče

Starší dáma v roušce

„Bez reformy a jasných pravidel pro valorizaci to svádí k tomu, aby si politici jednou za čas řekli: Blíží se volby, potřebujeme přidat téhle sociální skupině. Všichni víme, že důchodci jsou početnou a loajální voličskou skupinou. My jim teď řekneme, že jim dáme hodně, a oni nás pak za to zvolí.“

„Přitom ty peníze politici tahají z peněz daňového poplatníka a prohlubuje se deficit důchodového systému. My potřebujeme důchodovou reformu, která by v zásadě, pokud bude dobře koncipovaná, politikům znemožnila tyhle jednorázové dárečky.“

„Vše by se totiž odvíjelo podle předem daného valorizačního mechanismu. Na něm by byla obecná shoda a žádný z politiků by nemohl předstoupit a říct nesystémově a nekoncepčně: Podívejte, já vám tady něco rozdám!“ uzavírá Kovanda v pořadu Jak to vidí...

Další témata rozhovoru: hrozby Číny o sankcích pro ČR; superhrubá mzda; kompenzace stresu pro důchodce; mimořádné moratorium pro České aerolinie; těžké časy výrobců džín; sedačkovné.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.