Luděk Galuška: Cyril s Metodějem možná ochutnali slivovici

25. červen 2016

Už jako žák 6. třídy sbíral na poli u rodné Ostrožské Nové Vsi střepy historických nádob. Dnes Luděk Galuška sní o tom, že objeví hrob svatého Metoděje z doby Velkomoravské říše, na kterou se jako archeolog specializuje a umí o ní poutavě vyprávět.

„Dnešní politici, kteří rozhodují o naší budoucnosti, by si měli vzít příklad z minulosti. Doba stěhování národů je v tomto ohledu momentálně velmi inspirativní,“ říká člověk, který historií přímo žije. A nejradši tou slovanskou.

Možná byste byli překvapení, jak žili lidé v dobách Velké Moravy. Elita prý měla zbraně srovnatelné s vyspělými Germány, šatila se do drahých látek, pila víno, pivo, medovinu a dokonce jedla mořské ryby.

Logo

Velkomoravané možná pili i slivovici, i když důkazy o tom ještě nebyly objeveny. „To, že jsme je nenašli, neznamená, že to tak nemohlo být,“ směje se Luděk Galuška, mimo jiné tvůrce skanzenu Modrá, na jehož území žili naši předkové v době od 8. do 13. století. Poslechněte si.

autor: Filip Lukeš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.