Ĺubomír Smatana: Dokud běhám, žiju. Dokument o maratonci, kterému je 86 let

10. říjen 2019

Je v penzi, na jaře oslavil 85 let a krátce na to si zaběhl Pražský maraton. Stal se nejstarším účastníkem a ve své kategorii trhnul i rekord.

V botách za pětistovku by už snad žádný běžec ani nevytáhl paty z domu. Jiří Pejpal si v takových jednouchých botkách libuje a bez problémů v nich natrénuje sto kilometrů měsíčně a k tomu nějaké závody. 

Sportovní dieta: řízek, smažák

„Mám osobák 3:13:45 z italské Ferrary, to mi bylo 59 let,“ říká v časosběrném dokumentu vdovec, který spí do deseti hodin a sám si vede domácnost. V lednici uchovává lahůdky, které zrovna štíhlé linii nepřejí a které by vyparáděné běžkyně z pražské náplavky ani nevzaly do ruky. „Takový vlašák nebo vejce, to je moje. Řízek, smažák, to mám rád.“ Jiří Pejpal rozhodně není typ vyhublého maratonce, při běhání mu to nepřekáží.

Jiří Pejpal

Podle lékaře je Jirka je přírodní úkaz

„V kolenou má artrózu prvního stupně. To mají dnes dospívající děti. Srdce má v pořádku, jenom trochu ten tlak. Na to mu předepisuju léky,“ říká praktický lékař a maratonec Jiří Kuchař, který svoji ordinaci vloni prodal, aby mohl oběhnout Československo. Jeden den v týdnu si ale pro své stálé klienty čas udělá.

Je tedy pravda, že když jsem sledoval Jiřího při přípravě na maraton, tak jsem trochu trpěl. V Plzni ve Štruncových sadech běžel půlmaraton na kilometrovém okruhu a měl jsem pocit, že sípe jako sentinel, že to nemůže dobře dopadnout. Nakonec to doběhl, jen v cíli se musel pořádně prodýchat s hlavou skloněnou.

Jiří Pejpal běhá v bundě s všeříkajícím nápisem

Metuzalem 1934

Pořadatelé Pražského maratonu přidělili Jiřímu číslo 6784. Poznat ho však šlo i podle modrého trička se žlutým nápisem na zádech Metuzalem 1934. Ostatně je to jeho oblíbené tričko, ve kterém často závodí. „Myslím, že ještě nějaký maraton bude. Čekal, že budu více zmordovaný. Snad se z toho brzy dostanu a dám se do tréninku,“ řekl Jiří těsně po doběhu na Staroměstském náměstí.

Přípravu na Pražský maraton Jiří nepodcenil a nakonec ho zvládnul v českém rekordu v kategorii nad 85. Proč běhá a jestli to byl poslední maraton, to se dozvíte z dokumentu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.