Ronit krokodýlí slzy. Copak krokodýli pláčou?

21. leden 2019

Slovní obrat o krokodýlích slzách existuje snad ve všech evropských jazycích a používá se v nich už dlouho. O krokodýlích slzách psal už Plinius starší.

Odkud se toto rčení vzalo? A pláčou vlastně krokodýli? Nepláčou v našem slova smyslu, ale mají slzné žlázy stejně jako my lidé, které vyměšují tekutinu, a to zejména tehdy, když krokodýl požírá svou kořist. Krokodýli to nedělají z nějaké lítosti, ale zcela automaticky. Při přijímání potravy otevírají čelisti tak široce, že to vyvine tlak na slzné žlázy, které se samovolně vyprazdňují.

Připravili a provází jazykovědec doc. RNDr. Karel Oliva a moderátor Jan Rosák.

autor: Jan Rosák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.