Když svět v hrůze oněměl... aneb Svatý z moravských Loštic
Vyhlazovací tábory Osvětim, Majdanek, Sobibor. Symboly nacistického holokaustu. Kdo však dnes ví, že ještě před jejich vznikem existovaly už i jiné tábory smrti? Jasenovac, Livno, Jadovno... Bylo jaro 1941 a na území někdejší Jugoslávie se začala odehrávat genocida, jejíž rozhlas šokoval i otrlé nacistické pohlaváry. Uprostřed tohoto pekla se ocitl muž, původem z Moravy. Duchovní, který ani v bezprostředním dosahu smrti neopustil své věřící. Mučedník, který se stal svatým.
Související
-
Josip Broz Tito. Jak se velký maršál proměnil v krvavého psa a jak to nakonec dobře dopadlo
Maršál a vůdce Jugoslávie Josip Broz Tito stál v čele této země od konce 2. světové války až do smrti v roce 1980. V rámci komunistického bloku si dokázal uhájit autonomii.
-
Detektiv Dzuro: Válka v Jugoslávii? Lidé nezapomněli. I po 30 letech mají strach ze svých sousedů
Bezmála 10 let působil jako vyšetřovatel mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Kde se podle něj bere živná půda etnických bojů? A proč nebyli všichni potrestáni?
-
Vatikán otevřel cestu ke svatořečení kontroverzního kardinála Stepinace
Katolická církev vytvořila podmínky ke svatořečení kontroverzního chorvatského kardinála Stepinace. Mnozí ho ale kritizují za údajnou kolaboraci s fašisty během druhé světové války.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.