Jaroslav Achab Haidler: Hřbitovy mluví o životě, ne o smrti

5. leden 2019

Rozhlasový portrét herce, překladatele, regionálního politika, který konvertoval k judaismu a je duší projektu Kešet, dokumentujícího židovské hřbitovy na našem území.

Batůžek, stan, fotoaparát, tužka a papír a taky trocha vody na rituální omytí rukou. S touto výbavou vyráží Achab Haidler na své cesty za židovskými hřbitovy. Už několik let totiž dokumentuje staré náhrobky, zpracovává je a překládá hebrejské nápisy do češtiny. Vzniká tak internetová databáze, kde si lidé mohou najít své předky, přečíst si svědectví o dávno zapomenutých obyvatelích naší země nebo se jen potěšit krásným jazykem těchto textů.

On-line kurzy hebrejštiny zdarma

Přímo na hřbitovech pak vznikají poeticko-edukativní videa, jimiž Achab Haidler svou databázi doplňuje. Prostřednictvím internetu nabízí i další aktivity – můžete se s ním například zdarma učit hebrejsky. Od svého psacího stolu v maličkém bytě na ústeckém sídlišti vám poradí, jak si osvojit základy tohoto pro našince poněkud obtížného jazyka. Myslí při tom na ty, kteří by se s hebrejštinou rádi seznámili, ale běžná výuka je pro ně nedostupná – třeba proto, že žijí mimo velká centra.

Sledovat Achabův jazykový kurz nebo videa ze hřbitovů je zážitek. Máme totiž co do činění s profesionálním hercem. Naléhavý a láskyplný tón jeho hlasu, když popisuje milované „hřbitůvky“, stejně jako volba slov prozrazují opravdové zaujetí, které provází tohoto renesančního muže už od mládí.

Funerální turistika

Ve 24 letech zjistil, že je po matce Žid. Začal se učit hebrejsky v době, kdy nebylo snadné sehnat ani učebnici, navštěvoval židovské památky a později se dostal i k nápisům a plastikám na hřbitovech. Vzhledem k tomu, že se „funerální turistice“, jak trochu v žertu říká, může soustavně věnovat jen o divadelních prázdninách, je jeho práce opravdu obdivuhodná. A to ještě připomeňme, že Achab Haidler působí i jako regionální politik a překladatel.

Na otázku, co je pro něj na židovských hřbitovech nejzajímavější, odpovídá: „Humanita. Pojem ‚políčka života‘ není eufemismus. Židovské hřbitovy jsou právě díky vzkazům z náhrobních nápisů o životě, ne o smrti. A to je právě hezké.“

Jaroslav Achab Haidler a projekt Kešet
Autorka: Hana Soukupová
Dramaturgie: Lenka Svobodová
Technická a hudební spolupráce: Libor Soukup

autor: Hana Soukupová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.