Ivan Kraus: Adolf Born je náš národní poklad

1. červen 2016

Před pár dny zemřel Adolf Born (12. června 1930–22. května 2016). Podle Krause za polovinou jeho úspěchu stála jeho žena Ema. Přečtěte si o sympatickém podivínství slavného výtvarníka...

„Jeho humor jsem vždy miloval, a milovat budu,“ říká Ivan Kraus. „Byl to svéráz a já měl osobní štěstí, že se ujal mých obrázků.“ Adolf Born vytvořil 18 obálek ke Krausovým knihám a u těch prvních dělal i ilustrace. Čím jsou Bornovy obrázky pro Krause výjimečné?

Mají prý „fajnový humor“. Je tam ironie, melancholie a mnoho dalšího. „V jeho obrázcích si můžete číst jako v knize. Jeho zvířátka mají lidské vlastnosti a lidí zase ty zvířecí. Je to báječný humor a podle mě je Adolf Born národní poklad,“ myslí si Kraus.

Manželka mu dělala hráz

„Musím ale říct, že za 50 % úspěchu Borna, nikoli talentu, stojí jeho žena Ema. Jak sám říkal, jsou spolu krátce, od roku 1962. Born třeba neměl mobil a internet. Všechno prostě Ema zařídila nebo našla, co potřeboval.“

Taky mu dělala hráz. A když s ním chtěl někdo mluvit, dával mu 9 minut. Pro obzvláště zajímavé pak i 15. Měl pevný rozvrh, který opravdu dodržoval. „V něčem byl ale hodně konzervativní. Byl to přesvědčený katolík a milovník Rakouska-Uherska.“

Rytíř umění

Výtvarník miloval Francii, a ona jeho. Ilustroval na 250 knih francouzských autorů. Taky získal jejich Řád umění a literatury. „To se mu moc líbilo. Řekl mi: Pocty mě moc nezajímají, ale být rytíř. To je něco jiného. To byla ta jeho úcta k monarchii,“ glosuje Kraus.

autoři: lup , Ivan Kraus , zis
Spustit audio