Ivan Hoffman: Frustrace střední třídy je globální. Všichni jsou tak trochu rozzlobenými Francouzi

7. leden 2019

V novém roce si připomeneme třicet let od událostí listopadu 1989. Jak se společnost za tu dobu změnila a využili jsme potenciál vydobyté demokracie a svobody?

„Po roce 1989 jsme nepřešli k jinému týmu, ale ocitli jsme se zcela v jiné soutěži,“ říká Ivan Hoffman. „Sametová revoluce byla součástí globální změny, kdy vzal za své bipolární svět vládnoucích ideologií a zůstal jen vítězný kapitalismus, který přišel o komunistickou konkurenci. Ta ho nutila chovat se ohleduplně ke střední třídě.“

Korporace, ekologie a nesvoboda

Nespokojení občané: "Už vás máme dost!"

Důsledkem je podle Ivana Hoffmana rozevírání nůžek mezi stagnující střední vrstvou a tenkou vrstvou lidí skutečně bohatých. Právě to stojí za rostoucím napětím, které ve společnosti v poslední době pozorujeme: „Objektivním důsledkem globalizace je růst moci nadnárodních korporací a kapitálu na úkor zadlužených států, které pak nejsou schopné poskytnout servis svým občanům. Honba za ziskem a růstem má také devastující vliv na životní prostředí. A třetím faktorem je plošný pocit deficitu demokracie a svobody. Jednotlivec má stále menší vliv na to, co se děje kolem něho.“

Střední třída se zlobí

Příkladem toho je například i hnutí žlutých vest, které se nejen ve Francii těší masivní podpoře společnosti. Současně strmě klesá podpora Emmanuela Macrona, který je vnímán jako prezident bohatých. „Svět pozoruje Francii velice pozorně, protože ponížení a frustrace střední třídy je globální a všichni jsou tak trochu rozzlobenými Francouzi. Politici se doteď starali o to, jak funguje ekonomika, a ne o to, jak se žije lidem,“ říká v pořadu Jak to vidí Ivan Hoffman.

Další témata rozhovoru: Jaký byl rok 2018 a co čekat od roku nového? Přetaví se hnutí žlutých vest v nějakou novou politickou sílu? Loňský rozpočet ČR skončil v přebytku, je to překvapení?

autoři: Zita Senková , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.