Irena Obermannová psala Deník šílené manželky na záchodě

13. říjen 2017

Píše knihy a přiznává, že celý život v sobě nosila strach, aby tím uživila své děti. A že je těžké psát a současně se starat o domácnost. „Je to hodně schizofrenní. Ty dva životy se prolínají a pak začne vítězit kniha,“ přiznává spisovatelka a scenáristka Irena Obermannová.

„Vzpomínám, že když jsem psala Deník šílené manželky utíkala jsem a schovávala se před dětmi na záchod. A tam jsem psala. Byl to gejzír. Je to energie, kterou ze sebe člověk dostává. Stav vytržení je zajímavý, ale člověk přitom musí žít i ten svůj vlastní život.“

Píše hlavně o ženských tématech, ale teď napsala detektivku Dobré duše. Jen si prý na chvíli odskočila. „Vrátím se k ženským tématům, protože jsem žena,“ usmívá se autorka, který je známá svými feministickými postoji. „Zásadně nadržují ženám.“

Těžký začátek, lehký konec

V psaní se prý Irena Obermannová hodně babrá, i když to prý vypadá, že píše snadno. „Přemýšlím o každém slovu. Píšu si poznámky, které řadím a pak hodně pomalu čtu a pomalu přepisuju.“

Irena Obermannová Kniha

Jednou z těžkých věcí je pro ni nejspíš první věta. „A ta poslední? Píšete, píšete… a pak si řeknete: A není tohle ta poslední věta? A ona většinou je.“ Ve svých příbězích doslova bydlí. „A čím dál tím víc. Takže možná skončím v blázinci.“

Dvojková Irena

Kromě knih a scénářů píše pro Dvojku ranní Glosy a užívá si to, i když to není jednoduché. „Čím kratší útvar, tím je to těžší. Je to pro mě výzva a je to zajímavé v tom, že to, co člověk napíše, to si taky přečte.“ Rýsuje se i další spolupráce, a to moderování nedělních Dobrých rán s Dvojkou. „Moc se na to těším a jsem z toho celá rozechvělá.“

autoři: eh , Stáňa Lekešová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.