David Storch: Máme kliku. Když se tu změní klima, budeme na tom ještě líp

23. červen 2017

Globální oteplování, zhoršení zadržování vody v krajině, celosvětový nedostatek vody? Opravdu jsou to pro nás hrozby? Podle ekologa jen některé a jak kdy.

„Sice žijeme v době globálního oteplování a zvyšování teplot, ale vody rozhodně není na Zemi míň, než bylo,“ říká David Storch. „Dokonce je jí v celé atmosféře planety víc, protože tají ledovce. Mění se ale její distribuce, a to problém je.“

Abychom na konci léta neřešili katastrofální sucho, je nesmírně důležitý sníh. „Když je hodně sněhu, který na vrcholcích hor často vydrží i na začátku léta, tající sníh zásobuje krajinu vodou celé léto. Pro vodu v krajině je tak nejdůležitější, jaká byla zima.“ Poloha Česka je podle ekologa opravdu příznivá.

Hrajeme o čas

Máme stabilní srážkový režim, nemáme pouze sezónní řeky a oteplování může našemu zemědělství jen prospět. Pokud to tedy vezmou zemědělci v potaz a začnou sázet jiné plodiny. „Spíš máme kliku. Když se bude měnit klima, můžeme z toho velmi dobře profitovat. Záleží ale na rychlosti.“

Tam, kde je teplo, je i život. Roste druhová rozmanitost fauny i flory. „Problém nastává, když jsou změny teplot moc rychlé. Reagovat nestíhá ani příroda.“ Když tady bylo někdy před 7000 lety výrazně tepleji, mluví se o klimatickém optimu. „Teď se k němu znovu blížíme. Když to ale bude příliš rychle, nestačíme reagovat.“

Možná spíš povodně, než sucho

Globální klimatické změny se vyznačují oteplováním a zvyšováním teplot. Provází je rozkolísané klimatické extrémy, jeden rok je velké sucho, další velké povodně. Počasí se mění směrem k extrémům.

„Občas se nás tak budou určitě týkat i velká sucha, jako naposledy v roce 2015. Letos jsme ale měli docela tuhou zimu, deštivý duben a kus května… Taky se ale místo sucha můžeme dočkat pravého opaku.“

autoři: ehů , lup , David Storch
Spustit audio