Cyril Höschl: Čtyřdenní pracovní týden? Lidi by volný čas trávili v hospodě

26. únor 2019

Víme opravdu, co s volným časem? Může nuda a nezaměstnanost mladých za občanské války a konflikty na Středním východě?

„Čtyřdenní pracovní týden by se mi samozřejmě líbil. Ale víte, v přírodě i ve společnosti platí zvonová distribuce toho, co je dobře. Když je něčeho málo, je to špatně, když je něčeho moc, tak je to taky špatně. A zrovna tak je to s volným časem,“ vysvětluje na Dvojce v pořadu Jak to vidí... psychiatr Cyril Höschl.

Nestihli jste ráno ve vysílání? Pořad Jak to vidí... můžete slyšet znovu v repríze každý všední den ve 20:30.

„Pracovní doba a pracovní týden se v dějinách zkracovaly ruku v ruce s růstem životní úrovně. Volné soboty začaly až od chvíle, kdy si to společnost mohla dovolit. Pracovní doba se zkrátila, až když to kvalitě života nebo hrubému domácímu produktu nezasadilo smrtelnou ránu. A podobně je to i teď.“

Práce šlechtí

Psychiatr Cyril Höschl

„Proporce mezi prací a volným časem se mění. Je možné ukrajovat z jednoho teprve ve chvíli, kdy to druhé má nějakou smysluplnou náplň. Volný čas totiž může přerůst až do nudy. Nemůžeme zkracovat pracovní týden, když nevím, co se sebou nebo s dětmi ve volném čase, a kdy by významná část populace ušetřený čas strávila v hospodě.“

„Práce skutečně šlechtí člověka, je to tak. V psychiatrii používáme pracovní terapii,“ vysvětluje psychiatr. „Jestliže náš volný čas bude vyplněný prázdnotou, nedostatkem příležitostí k čemukoli, okolo samá pustina, pak bych pracovní dobu nezkracoval. Dozrát k tomu musíme jednak ekonomicky a jednak kulturně.“

Nuda plodí konflikty na Středním východě

Logo

„Vezměte si generaci mileniálů na Středním východě. To jsou armády mladých mužů, kteří mají přehršel volného času, protože nemají práci. A tak třeba v Jemenu po sobě střílejí a už nikdo neví, kdo po kom a proč. Tam to dojde, když je toho volného času moc. Oni by potřebovali trochu zaměstnat a situace by se zlepšila.“

„Když porovnáte země Středního východu, uvidíte, že čím větší je proporce zaměstnání mladé generace kolem 20–30 let, tím menší je riziko občanské války nebo konfliktu. A největší problémy jsou tam, kde je největší armáda nezaměstnaných a těch, kteří nemají dostatečně dlouhou pracovní dobu,“ uzavírá Höschl.

Další témata rozhovoru: sdílená ekonomika společností jako Uber, Airbnb, Lime; měkké dovednosti; pocit dobře vykonané práce; čtyřdenní pracovní týden

autoři: Zita Senková , rota
Spustit audio

Související