„Celej život nemám rád, když mi říkají pane režisére.“ Poslední rozhovor Juraje Herze na Dvojce
Ve věku 83 let zemřel v neděli filmový režisér Juraj Herz, známý autor snímků s přídechem hororu i specifického humoru. Bavit dokázal i ve svém posledním rozhovoru na Dvojce.
„Celej život nemám rád, když mi říkají pane režisére. Protože já nemám vůbec filmovou fakultu, já mám loutkařinu, sice i tam jsem byl jako režisér. A když natáčím, tak mi nikdo nesmí říkat pane režisére. Vždycky jenom Juraji,“ svěřil se Juraj Herz naposledy na Dvojce v březnu 2016.
Byl tehdy hostem Nostalgického muzea Ondřeje Suchého spolu se svou partnerkou Martinou Hudečkovou. Vzpomínal tu na své filmy Sběrné surovosti, Petrolejové lampy, Spalovač mrtvol, ale i na Kdyby tisíc klarinetů, ve kterém si zahrál. Nebyl jediný. Jako herec ostatně i začínal. V divadle Semafor, přesněji v jedné ze sedmi malých forem – ve Švankmajerově Divadle masek.
Premiérou všechno končí
V Semaforu se podílel na představeních Škrobené hlavy, Sběratel stínů, Papírové blues, Johanes doktor Faust nebo Šest žen Jindřicha VIII., kde nejen hrál, ale dokonce i zpíval duet s Pavlem Sedláčkem. Už druhý rok ale v divadle působil jen externě a pak skončil úplně. Začal totiž pracovat jako asistent režie na Barrandově.
„Já měl vždycky strašně rád premiéry. Protože jsem byl vlastně vnitřně filmař. A když je film hotový a je premiéra, tím končí. Už s tím nemůžete nic dělat. A já jsem i v divadle měl rád premiéru. Ale když jsem věděl, že večer mám hrát v reprízách, už jsem měl špatnou náladu. Už mě to nebavilo, už jsem to měl za sebou. Proto jsem tam taky vydržel jen dva roky.“
Poslechněte si krále českého hororu, jak mluví o Alfredu Hitchcockovi nebo o své podobě s Petere Sellersem nebo o tom, proč neměl rád televizní seriály, v celém hodinovém záznamu pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.