Břetislav Tureček: Evropské džihádisty nemůžeme soudit bez důkazů. Znamená to, že je propustíme?

13. listopad 2019

Turecko začalo deportovat zajaté bojovníky Islámského státu do jejich domovských zemí. Jak velký problém to pro Evropu znamená a jak si s ním poradí?

 

Na území Turecka v současnosti funguje 12 deportačních středisek. V nich se podle turecké státní televize nachází 813 džihádistů. Celkem chce Turecko do vlasti vrátit 2500 bojovníků. Většina z nich zamíří do zemí Evropské unie.

Džihádisté jako horká brambora

Ankara argumentuje tím, že Turecko není hotel pro zahraniční džihádisty. „Tento argument asi do značné míry míří na tureckou veřejnost. Prezident Erdogan tím oslovuje i své vlastní lidi,“ myslí si blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.

Čtěte také

„Zároveň ale platí, že americký prezident Donald Trump dlouho Evropu vyzýval, aby si vzala zpět své zajaté občany. Protože není možné, aby je neustále věznili Kurdové za americké peníze. A Turecko teď říká v podstatě totéž.“

EU se od svých problematických občanů snaží distancovat. Některé evropské země tyto lidi zbavily občanství, i přesto je Turecko na svém území chtít nebude. Zajatí džihádisté se tak stávají jakousi horkou bramborou mezi Západem a Blízkým východem.

Jak odsoudit teroristu bez důkazů?

„Jednotlivé státy na to budou muset reagovat. Určitě tam dojde ke střetu bezpečnostních, právních a etických pohledů,“ vysvětluje Tureček v pořadu Jak to vidí. „Nikdo nechce, aby se do jeho země vracel terorista.“

„Státy se také bojí, že kdyby je přijali, vezmou je do vazby a budou je soudit. Pak ale o jejich vině musíme rozhodovat na základě důkazů.“ Důkazy autoritářské režimy k uvěznění podezřelých často nepotřebují. Ale demokratické státy bez nich občany věznit nemůžou.

Za zmínku stojí i lidskoprávní ohledy, podle kterých je nepřípustné, aby demokratické země vracely své občany do zemí, kde mohou být bez soudu vězněni.

Další témata rozhovoru: Evropané bojující za Islámský stát; smrt samozvaného chalífy Bagdádího; obvinění bílých přileb ze špionáže; objektivita západního zpravodajství o Blízkém východě; (ne)přijmutí 40 syrských sirotků do Česka.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.