Andor Šándor: Nejasnosti v případu Skripal. Když se Smoljak–Svěrák zkombinuje s Horákovou

12. říjen 2018

Jak doopravdy probíhá sledování agenta jinými agenty? O čem se nemluví? Proč měl vůbec Skripal zemřít? A proč Britové neukážou, že žije?

Dva Rusové, které Británie viní z otravy bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dcery, byli v říjnu 2014 pod falešnou identitou v Česku. Radiožurnálu to řekl zdroj ze zpravodajských služeb. Podle něj měl v téže době přijet do Česka i Skripal, aby se tu setkal s českými důstojníky, kterým pomáhal i s odhalováním údajných ruských špionů.

Čtěte takéDvojitého agenta Skripala v Česku tajně sledovali stejní lidé, které Britové podezírají z jeho otravy

Iluzorní představa

„K této informaci jsem skeptický,“ říká Andor Šándor. „Představa, že dva lidé sledují zkušeného agenta po celém světě, je iluzorní. Sledování tímto způsobem, že za někým chodíte 24 hodin, je technicky velmi náročné. Potřebujete na to řadu lidí. Skripal není hloupý a nejenom on by se ověřoval a snažil by se zjistit, jestli za ním někdo nejde. A ty lidi by musel za ty čtyři roky stoprocentně odhalit.“

„To ovšem neznamená, že tu nebyli. Ale pokud měli bojovat na Krymu, když byl problém s Ukrajinou, jak mohli být tady? Jsou to hrdinové Ruské federace, vyznamenaní Putinem určitě ne za to, že seděli v luxusní kanceláři, ale někde se účastnili různých bojů v zájmu Ruska, které se nám líbit vůbec nemusí. Prostě nemohli být všude.“

Proč jet do Salisbury?

Proč by tedy Ruslan Boširov a Alexandr Petrov, na které byl ještě před incidentem vydán mezinárodní zatykač, navštívili Salisbury? „Salisbury je centrum pozemních sil Velké Británie a je tam také výzkumné středisko.“

To, co jsme viděli v ruské televizi, bylo komické... Byl bych rád, kdybychom ruské zpravodajce skutečně mohli označit za břídily. Obávám se ale, že to tak není.
Andor Šándor

„Když budeme uvažovat o tom, že GRU má zcela nepochybně přístup k satelitním snímkům kosmického průzkumu Ruské federace, a když ne, tak má přístup ke Google mapám, tak mi řekněte jediný důvod, proč by tito dva zkušení zpravodajci se museli jet dvakrát podívat do Salisbury na dveře a na kliku Sergeje Skripala.“

Kdo je ta žena?

Julie Skripalová, dcera Sergeje Skripala, už po útoku promluvila. Její otec ne

„Krátce poté, co byl Skripal otráven, Britové vydali záznam z kamerových systémů s časovou sekvencí, kdy opustil dům, šel do restaurace apod. A poté byl vydán záznam, kdy se tito dva procházeli, a je evidentní, že Skripal odešel se svou dcerou ze svého domu dřív, než tito dva mohli přijít a natřít jeho kliku novičokem.“

„Když budeme předpokládat, že ti lidé byli skutečně dobří špioni, tak museli vědět, že ten kamerový systém je jeden z nejrozšířenějších. A oni jako na potvoru se nechají dvakrát zachytit? Ale ten systém taky zachytil nějakou ženu, která při výstupu z restaurace doprovází Sergeje Skripala a za nimi teprve jde jeho dcera Julie. A nikdo se neptá, co to bylo za ženu.“

Mně to přijde, jako že chtěli být vidět. Jako Ječný a Cízler z toho krásného filmu Svěráka a Smoljaka.
Andor Šándor

„Pak taky víme, že po dobu čtyř hodin během návštěvy Boširova a Petrova měli oba vypnutý mobil. Proč? Ta náhoda, že se všechno odehrává v tak úzkém časovém období, včetně toho odporného pokusu o zabití Skripala, je zvláštní. Ale na druhou stranu jsme skutečně nedostali žádný věrohodný důkaz, že to skutečně byli tito dva lidé.“

Smoljak-Svěrák-Horáková

„Velmi brzo poté Theresa Mayová vystoupila a řekla: Bylo to Rusové, protože to nikdo jiný být nemohl. To mě přijde jak sprostý obviněný ze Svěráka-Smoljaka. Udělalo to Rusko, protože nikdo jiný novičok nemá? To není pravda. Německá zpravodajská služba BND získala vzorky novičoku už v roce 1995 a podělila se i samozřejmě s Brity. Na začátku tohoto tisíciletí vyšel odborný článek o výrobě novičoku, který sepsal jeho vynálezce, jestli se nepletu. A náš pan prezident taky potvrdil, že v České republice se pracovalo s jistým typem látky novičok.“

Andor Šándor: Kreml měl velkou radost, že prezident mylně označil Česko jako výrobce novičoku

"Ruská zkratka, že jestliže se vyráběl v Česku, tak ho také mohli použít ti, kteří chtěli zavraždit Sergeje Skripala, se z Hradu dala dohlédnout," myslí si Andor Šándor.

Po zahraničním výboru sněmovny se nyní i senátní výbor pro bezpečnost, zahraniční věci a obranu usnesl na tom, že prezident Miloš Zeman v souvislosti s výskytem látky typu novičok nemluvil pravdu. Hrad se ústy svého mluvčího brání, že senátoři podobně jako ve známé pohádce Císařovy nové šaty tleskají neexistujícímu oděvu, a proto jim vadí, že prezident veřejně řekl pravdu.

„V celém případu je důkazní nouze. Proč nám Velká Británie neukázala Sergeje Skripala? Jestli je živý a zdravý, proč nevystoupí na obdobné tiskové konferenci jako Julie Skripalová, když hovořila s agenturou Reuters a bylo evidentní, že čte, co jí napsali, a nic vlastně neřekla. Ale ona logicky taky nemusí vůbec nic vědět. Přišlo mi to zinscenované jak výpověď Milady Horákové.“

Proč měl Skripal zemřít?

Proč měl Sergej Skripal zemřít? „Myslím, že klíč je v tom, co dělal poté, co dělal v roce 2010, nikoli v tom, co dělal předtím, kdy zradil Rusy, kdy dostal několik let vězení a byl propuštěn. Zcela nepochybně mu při propuštění řekli: Sergeji, ale zlobit nebudeš, nezapomeň, že tu zůstává tvůj syn a tvoje dcera. Jeho syn potom zemřel, manželka také, oba jsou pohřbeni v Salisbury. Jeho dcera za ním ale stále dojížděla a on si musel uvědomovat, že kdyby se Rusové dozvěděli, že zlobí, takže by mu na dceru šáhli.“

Sergej Skripal na archivním snímku. Jestli vražedný útok skutečně přežil, proč ho Britové ještě neukázali?

A zlobil? „To je otázka. A jestli ano, je otázka, v čí prospěch. Ono vyjádření prezidenta Putina, že to byl zrádce, může být zrovna tak vyjádřením, které má chránit Skripala. Protože on mohl po těch letech dělat kdovíco. Přece nemůžeme ani vyloučit, že se vrátil zpátky jako krtek do britských tajných služeb. Já netvrdím, že to tak bylo. Ale já se nechci držet jenom jedné linie, kterou si stanovíme jenom proto, že nám vychází závěr.“

Další témata rozhovoru: nejasnosti v případu Skripal a dvou údajných útočníků; hackerské útoky států; případ Džamála Chášakdžího; situace v Sýrii a otázka přijetí sirotků.

autoři: Zita Senková , rota
Spustit audio

Související