Amatéři napodobují, skuteční umělci kradou, tvrdí Milan Šteindler a David Vávra

9. duben 2021

„Cítíme se povinni vykrádat legendární dvojice. Bez Jiřího Suchého a jeho poetiky by divadlo Sklep nevzniklo,“ přiznává David Vávra v Blízkých setkáních na Dvojce. 

Legendární divadlo slaví padesáté narozeniny. „Bez poetičnosti textů Jiřího Suchého by nás myšlenka na vznik divadla možná vůbec nenapadla. Když jste v 70. letech pustili rádio a znělo z něj jako oficiální zpráva v době komunismu, že někdo odstřihne někoho nůžkami, tak to znamenalo, že otevírá nové světy. Bez toho by to nebylo,“ rozjímá nad písničkou Pramínek vlasů jeden ze zakladatelů David Vávra.

Legendární dvojice

„Cítíme se povinni vykrádat legendární dvojice, které máme rádi a které nás inspirují,“ říká s nadsázkou Milan Šteindler. „Plagiátorem není ten, kdo je druhý, ale kdo je horší. To je heslo divadla Sklep, jeho ústřední myšlenka,“ dodává David Vávra. „Kromě Suchého a Šlitra jsme vzhlíželi k dvojici Vodňanský a Skoumal a k Cimrmanům. Některé jejich scénky jsme přehrávali a pamatujeme si je dodnes.“ 

Jak vzniklo divadlo Sklep? Jakou roli v něm mají ženy? Co chystají pro Český rozhlas Dvojka?

autoři: Tereza Kostková , mis

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.